piątek, 10 lutego 2017

ARTYKUŁ J. ST. JACKIEWICZA Z MIESIĘCZNIKA "AKANT" (ROK 2013)

JAROSŁAW STANISŁAW JACKIEWICZ  

„MYŚL POETYCKA” – KRÓTKA HISTORIA

Zaczęło się – jak zwykle – od „luźnego” pomysłu.
Idea założenia poetyckiego, grupowego profilu na Facebooku powstała podczas jednej z wielu rozmów telefonicznych filozofa i poety, ekonomisty z wykształcenia, a zarazem mojego Przyjaciela, Artura Łukasika ze mną. (Był rok 2012.) Zdaje się, że właśnie Artur wpadł na ten pomysł, a ja go podchwyciłem. Sami chyba specjalnie nie wierzyliśmy, że nasz pomysł może się udać, ale – co tu ukrywać – byliśmy nim zafascynowany.
Początkowo grupa, którą chcieliśmy założyć, miała być grupą „filozoficzno-poetycką”, ale ja upierałem się przy Poezji jako jedynym jej temacie. Mój Przyjaciel zgodził się na taką modyfikację, pozostawało tylko wymyśleć… tytuł, a raczej nazwę. Zaproponował „Czas Myśli”, ja jednak zasugerowałem nazwę konkretniejszą, bardziej adekwatną do tematu – i tak powstała „Myśl Poetycka”.
Datą założenia profilu jest 29 lipca 2012 roku.
Chcieliśmy od początku, by była to grupa OTWARTA – na wszystkich poetów, którzy by tylko chcieli do nas dołączyć; nie interesowała i nie interesuje nas przynależność danego Autora do takiego czy innego stowarzyszenia twórczego (SPP, ZLP i inne), światopogląd etyczno-religijny czy też polityczny, wiek itp. Ważny jest tylko konkretny wiersz – oczywiście najlepiej dobry, jak najlepszy! – ważna jest „tylko” Poezja…
Otwartość MP polegała i polega także na tym, że swoje teksty zamieszczają na „jej łamach” zarówno Autorzy uznani, znani, z dużym dorobkiem, jak i młodzi, a nawet debiutanci.
Pierwsze swój akces do „Myśli Poetyckiej” zgłosiły Panie:
Lucyna Siemińska oraz Marta Laura Rzepnikowska.
Stosunkowo szybko nasza grupa poszerzała się o coraz to nowych Twórców – jedną z nich jest znana bydgoska Poetka, prowadząca Kawiarnię Literacką w „Modraczku”, Barbara Jendrzejewska, która – podobnie jak wyżej wymienione Panie – towarzyszy nam do dzisiaj.
Chociaż obaj założyciele profilu i pierwsi członkowie to Bydgoszczanie, to
jednak w naszym założeniu „Myśl Poetycka” miała mieć charakter ogólnopolski.
I tak też się stało; swoje teksty zaczęli do nas nadsyłać Poeci z innych stron naszego kraju. Dzisiaj MP to w dużym stopniu Autorzy spoza Bydgoszczy i w ogóle Kujaw: Krystyna Grys (Leszno), Izabela Monika Bill (Wrocław), Beata Patrycja Klary (Gorzów Wielkopolski), Agnieszka Morańska-Röder (Kamienna Góra), Maciej Arkadiusz Mikołajczyk (Szprotawa), Jan Kondrak (Lublin), Jarek Heleniak (Łódź), Zbigniew Murawski (Szczecin), Kazimierz Kopystyński (Warszawa), Sławomir Bohdan Matusz (Sosnowiec), Marek Czerwiec-Dzierżymirski i… wielu, wielu innych!
Ryszard Częstochowski, Ewa Zalewska, Małgorzata Mówińska-Zyśk, Kasia Dobucka, Alina Rzepecka, Piotr Stareńczak (Bydgoszcz), Jadwiga Stróżykiewicz (Barcin), Grażyna Rochna-Woźniak (Inowrocław), Kazimierz Rink (Tuchola), oraz założyciele: Jarosław St. Jackiewicz i Artur Łukasik, i inni.
Niedawno „Myśl Poetycka” obchodziła – jeśli można tak szumnie to nazwać – pierwszą rocznicę istnienia… i z tej okazji myślę, że nasz eksperyment się udał.
Na MP zamieszczamy nie tylko same wiersze (choć te mają dla nas znaczenie naturalnie „priorytetowe”), ale także: opinie, komentarze, recenzje książek poetyckich, informacje o wieczorach autorskich czy koncertach poezji śpiewanej, zdjęcia z promocji książek i innych imprez, zaś w rocznice literackie, urodzin bądź śmierci, „przypominamy” sylwetki wielkich, wybitnych i znaczących Poetów.
Jak już wspomniałem na początku, profil „Myśl Poetycka” ma charakter ex definitione otwarty – i może do nas dołączyć każdy Autor, parający się profesjonalnie twórczością poetycką, jeśli tylko (jedyny, techniczny warunek) posiada swój profil na portalu społecznościowym „Facebook”.
Zapraszamy także krytyków literackich oraz wszystkich miłośników Poezji, czyli po prostu naszych Czytelników, którzy także mają u nas prawo głosu.
Obecnie administratorami, tj. prowadzącymi, „Myśl Poetycką” są – oprócz mnie: Wiesława Barbara Jendrzejewska i Ryszard Częstochowski.
Tak więc…ZAPRASZAMY!

("Akant", Anno Domini 2013, nr 12 /207/)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz