środa, 17 kwietnia 2024

POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIERADZU: Wojciech Kass


Dyrektor Powiatowej Biblioteki w Sieradzu Małgorzata Jurkowska, prowadząca spotkanie Joanna Chachuła oraz zespół bibliotekarzy zapraszają:

„Poezji nie da się pokazać ani ograć przez współczesne możliwości technologiczne, medialne i przestrzenne. Eksperymentalne próby dotarcia z poezją do masowego odbiorcy, przez videoklipy, rozmaite happeningi oraz inne akcje w przestrzeni publicznej, kończą się zazwyczaj fiaskiem, bowiem ta forma literatury dobrze czuje się w tym, co kameralne, ona sprawdza się w mówieniu ja do ty, w mowie szeptu” – Wojciech Kass zapisał w NOTESIE pod datą 17 marca 2016 roku (TOPOS nr1-2/2024). Potem zaś dodał: „Poezja nie jest akcją, żadnym military art ani komentarzem do rzeczywistości w planie jeden do jeden, a subtelnym i dyskretnym działaniem słowa, które anonsuje się z centrum nerwowego (czuciowego) poety i trąca to centrum w odbiorcy, podrażnia niczym pyłek kwiatowy”.
Zapraszamy więc na kameralne spotkanie w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu 19 kwietnia o godzinie 18.00. Wojciech Kass przeczyta wiersze z najnowszej, wydanej przez Wydawnictwo Austeria, książki „Medytacje na 31 dni”. Ireneusz Staroń szuka źródeł tego struktury tego tomu w Eliotowskim poemacie, Marek Zagańczyk wskazuje na barokową meandrę wersu, z kolei Adriana Szymańska w recenzji dla miesięcznika NOWE KSIĄŻKI napisała: „Te misteryjne przemyślenia są tak skonstruowane, zarówno w warstwie słownej jak i ponad słownej, że należałoby je czytać nie przez 31, ale przez 365 dni, jak codzienną, całoroczną modlitwę”.
Zachęcamy do sprawdzenia, czym jest najnowszy tom Wojciecha Kassa, ciekawych nowej odsłony jego poetyckiej drogi, gotowych do wysłuchania tego, co myśli o poezji i chętnych do rozmowy o tym, czym poezja jest, a czym nie oraz czym może być. Najnowszy tom powiązany jest z Sieradzem nie tylko dlatego, że autor bywa częstym gościem w naszej bibliotece. Wiersze dopełnia grafika sieradzkiego artysty Aleksego Nowaka.
Fot. na plkacie: Piotr Andrzejak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz