czwartek, 27 marca 2025
piątek, 21 marca 2025
KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY: Grzegorz J. Grzmot-Bilski i Jarosław St. Jackiewicz
Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec, wstęp wolny
Co łączy Grzegorza Grzmot-Bilskiego i Jarosława Jackiewicza, bohaterów kwietniowej „Literatury w Centrum”? Obydwaj są poetami, urodzonymi w latach 60. zeszłego wieku. Obydwaj mają już spory dorobek poetycki i wielokrotnie występowali przed bydgoską publicznością. Ponadto, Grzegorz pisuje teksty filozoficzne, a Jarosława coraz bardziej wciąga świat prozy: powieści i krytyki literackiej. I co jeszcze? To co najważniejsze: świat wartości. W kolejnej odsłonie „Literatury w Centrum” poeci przedstawią nam najnowsze wiersze, mając wszak na uwadze, że to czas przedwielkanocny, moment kontemplacji i refleksji, namysłu nad przemijaniem, nad kruchością natury ludzkiej. Czas głęboko przeżywanej duchowej przemiany.
dr Grzegorz Jerzy Grzmot-Bilski – ur. w 1964 roku w Bydgoszczy, filozof i poeta. Doktorat z filozofii obronił w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (1994). Wieloletni pracownik (adiunkt) Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Autor książek poświęconych filozofii oraz tomików poetyckich; ostatnio opublikował tomik Niebieski argonauta (2021), w przygotowaniu Mikrokosmos i katedra. Działacz w Fundacji na rzecz powołania w Bydgoszczy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Współtwórca ogólnopolskiego czasopisma filozoficznego „Filo-Sofija”. Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz były przewodniczący Komisji Filozofii Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. Stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2015). Wyróżniony przez Archikonfraternię Literacką w 2021 roku za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską w kategorii twórca.
Jarosław Stanisław Jackiewicz – ur. w 1968 roku, bydgoski poeta, krytyk literacki, prozaik. Autor jedenastu książek; ostatnio opublikował tomik poetycki Ankieta (2023). Współtwórca i administrator istniejącego od 2012 roku na Facebooku profilu grupowego „Myśl Poetycka”, autor stron: „J. S. J. – wiersze” i „Bydgoscy Pisarze”. Współautor almanachów i antologii poetyckich. Wraz z Lucyną Siemińską co roku prowadzi Biesiady „Myśli Poetyckiej” w Bibliotece na Leśnym. W 2013 roku uzyskał Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy (książka Wilk). W 2022 roku został odznaczony Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
czwartek, 20 marca 2025
środa, 19 marca 2025
niedziela, 16 marca 2025
piątek, 14 marca 2025
czwartek, 13 marca 2025
wtorek, 11 marca 2025
piątek, 7 marca 2025
BYDGOSKIE ŚRODY LITERACKIE: Jolanta Sztejka
W marcowej odsłonie BŚL spotkamy się z Jolantą Sztejką, ur. w 1978 r. w Bydgoszczy, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Niegdyś redaktorka internetowych magazynów literackich, korektorka, recenzentka. Debiutowała literacko w piśmie "Pod Wiatr". Później publikowała m.in. w „Apeiron Magazine”, „Magazynie Cegła”.



Wydała dwa tomy poetyckie: debiutancki w 2008 r. W Kobiecym stylu – nie tylko dla mężczyzn, w maju 2014 r. tom pt. Inspiruje mnie życie. Jej wiersze znalazły się także w licznych almanachach.

Lubi tańczyć i śpiewać, układać puzzle, garściami pochłania kryminały i thrillery, uwielbia podróżować – zwłaszcza aktywnie. Od zawsze zakochana w polskich Tatrach.




Zapraszamy serdecznie! 



poniedziałek, 3 marca 2025
KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY: Teresa Tomsia
11 marca, 18:00, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Salon Hoffman, spotkanie z cyklu "Literatura w Centrum" - bohaterka: Teresa Tomsia.
„W Chłodnych strugach znajdziemy wiele epitafiów – wierszy poświęconych zaprzyjaźnionym z autorką, znanym jej, lubianym i podziwianym artystom, pisarzom i pisarkom, szczególnie bliskiemu gronu tworzących poezję. Są to liryki intymne i osobiste, ale też mocno wychylone ku innym dykcjom, zawierające w formie cytatów głosy tych, którzy odeszli, przedstawiające z empatią i współczuciem ich niekiedy dramatyczne historie” (prof. Magdalena Rabizo-Birek).
Teresa Tomsia – poetka, eseistka, animatorka kultury; autorka scenariuszy, tekstów pieśni, prozy dokumentalizowanej o zsyłkach z ziemi nowogródzkiej Dom utracony, dom ocalony (2009), Jej wiersze tłumaczone były na języki niemiecki i francuski. Ostatnio wydała zbiór liryków paryskich W znikającym ogrodzie (2023), nominowany do nagrody Orfeusz, a także tomik wierszy Chłodne strugi, wydany w Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego (2025). Mieszka w Poznaniu.
Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec,
wstęp wolny
wstęp wolny
Subskrybuj:
Posty (Atom)