piątek, 21 marca 2025

KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY: Grzegorz J. Grzmot-Bilski i Jarosław St. Jackiewicz


Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec, wstęp wolny

Co łączy Grzegorza Grzmot-Bilskiego i Jarosława Jackiewicza, bohaterów kwietniowej „Literatury w Centrum”? Obydwaj są poetami, urodzonymi w latach 60. zeszłego wieku. Obydwaj mają już spory dorobek poetycki i wielokrotnie występowali przed bydgoską publicznością. Ponadto, Grzegorz pisuje teksty filozoficzne, a Jarosława coraz bardziej wciąga świat prozy: powieści i krytyki literackiej. I co jeszcze? To co najważniejsze: świat wartości. W kolejnej odsłonie „Literatury w Centrum” poeci przedstawią nam najnowsze wiersze, mając wszak na uwadze, że to czas przedwielkanocny, moment kontemplacji i refleksji, namysłu nad przemijaniem, nad kruchością natury ludzkiej. Czas głęboko przeżywanej duchowej przemiany.
dr Grzegorz Jerzy Grzmot-Bilski – ur. w 1964 roku w Bydgoszczy, filozof i poeta. Doktorat z filozofii obronił w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (1994). Wieloletni pracownik (adiunkt) Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Autor książek poświęconych filozofii oraz tomików poetyckich; ostatnio opublikował tomik Niebieski argonauta (2021), w przygotowaniu Mikrokosmos i katedra. Działacz w Fundacji na rzecz powołania w Bydgoszczy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Współtwórca ogólnopolskiego czasopisma filozoficznego „Filo-Sofija”. Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz były przewodniczący Komisji Filozofii Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. Stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2015). Wyróżniony przez Archikonfraternię Literacką w 2021 roku za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską w kategorii twórca.
Jarosław Stanisław Jackiewicz – ur. w 1968 roku, bydgoski poeta, krytyk literacki, prozaik. Autor jedenastu książek; ostatnio opublikował tomik poetycki Ankieta (2023). Współtwórca i administrator istniejącego od 2012 roku na Facebooku profilu grupowego „Myśl Poetycka”, autor stron: „J. S. J. – wiersze” i „Bydgoscy Pisarze”. Współautor almanachów i antologii poetyckich. Wraz z Lucyną Siemińską co roku prowadzi Biesiady „Myśli Poetyckiej” w Bibliotece na Leśnym. W 2013 roku uzyskał Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy (książka Wilk). W 2022 roku został odznaczony Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. 

piątek, 7 marca 2025

BYDGOSKIE ŚRODY LITERACKIE: Jolanta Sztejka


 W marcowej odsłonie BŚL spotkamy się z Jolantą Sztejką, ur. w 1978 r. w Bydgoszczy, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Niegdyś redaktorka internetowych magazynów literackich, korektorka, recenzentka. Debiutowała literacko w piśmie "Pod Wiatr". Później publikowała m.in. w „Apeiron Magazine”, „Magazynie Cegła”. 

📖✨
🏆 Nagradzana i wyróżniana w konkursach literackich, m.in. Ogólnopolskim Turnieju Poetyckim o Laur Zawodziański, Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Wacława Olszewskiego, Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Z. Arentowicza.
Wydała dwa tomy poetyckie: debiutancki w 2008 r. W Kobiecym stylu – nie tylko dla mężczyzn, w maju 2014 r. tom pt. Inspiruje mnie życie. Jej wiersze znalazły się także w licznych almanachach.
✒️ Przygotowuje trzeci poetycki zbiór, którego wydanie ciągle odkłada na później. Animatorka kultury i społecznik. Przez kilka lat była wolontariuszką i koordynatorką Szlachetnej Paczki. Zakręcona pasjonatka, która sama nie jest w stanie wymienić wszystkich swoich zainteresowań.
Lubi tańczyć i śpiewać, układać puzzle, garściami pochłania kryminały i thrillery, uwielbia podróżować – zwłaszcza aktywnie. Od zawsze zakochana w polskich Tatrach.
📅 12.03.2025 r.
⏰ Godz. 18:00
📍 Biblioteka Główna, Stary Rynek 24
🎟️ Wstęp wolny!
Zapraszamy serdecznie! 😊📚

poniedziałek, 3 marca 2025

KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY: Teresa Tomsia


11 marca, 18:00, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Salon Hoffman, spotkanie z cyklu "Literatura w Centrum" - bohaterka: Teresa Tomsia.

„W Chłodnych strugach znajdziemy wiele epitafiów – wierszy poświęconych zaprzyjaźnionym z autorką, znanym jej, lubianym i podziwianym artystom, pisarzom i pisarkom, szczególnie bliskiemu gronu tworzących poezję. Są to liryki intymne i osobiste, ale też mocno wychylone ku innym dykcjom, zawierające w formie cytatów głosy tych, którzy odeszli, przedstawiające z empatią i współczuciem ich niekiedy dramatyczne historie” (prof. Magdalena Rabizo-Birek).

Teresa Tomsia – poetka, eseistka, animatorka kultury; autorka scenariuszy, tekstów pieśni, prozy dokumentalizowanej o zsyłkach z ziemi nowogródzkiej Dom utracony, dom ocalony (2009), Jej wiersze tłumaczone były na języki niemiecki i francuski. Ostatnio wydała zbiór liryków paryskich W znikającym ogrodzie (2023), nominowany do nagrody Orfeusz, a także tomik wierszy Chłodne strugi, wydany w Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego (2025). Mieszka w Poznaniu.
Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec,
wstęp wolny

ZAPROSZENIE DO GDAŃSKA