piątek, 31 stycznia 2025

NOWOŚCI WYDAWNICZE: "Śmierciochron Ku odkrywaniu poezji Wojciecha Banacha"


 

KAWIARNIA LITERACKA W "MODRACZKU": Bogumiła Salmonowicz


13 lutego 2025 - 18:00 - Kawiarnia Literacka w Modraczku:

KAWIARNIA LITERACKA – gość – BOGUMIŁA SALMONOWICZ

Bogumiła Salmonowicz- elblążanka z bieszczadzkimi korzeniami; absolwentka WSP w Bydgoszczy i Uniwersytetu Gdańskiego, pedagożka, wykładowczyni w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, a ponadto trenerka umiejętności interpersonalnych, terapeutka oraz  animatorka kultury. Od 27 lat prowadzi również własną Pracownię Doradztwa Personalnego, Edukacji i Terapii, specjalizującą się w podnoszeniu kompetencji społecznych, a także radzeniu sobie z kryzysami.

Kocha ludzi, poezję, Toskanię i język włoski. Lubi eksperymentować w kuchni. Jest współzałożycielką, a od kilku lat prezeską Stowarzyszenia „Alternatywni”, organizatora m.in. znanego i cenionego w środowisku literackim Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury „Wielorzecze” w Elblągu.

Jej wiersze znaleźć można w czasopismach kulturalno-literackich, w wielu antologiach - również pokonkursowych, a także  międzynarodowych - w przekładach na język angielski, ukraiński, włoski, portugalski. Wydała pięć książek poetyckich:  „BoSa”  (2014), „Abrazje” (2016); „Femoglobina” (2017), „Między nami czerwienieją chwile” (2021) i „Pejzaż z tatuażem” (2024). Trzy z nich (BoSa, Femoglobina i Między nami czerwienieją chwile) otrzymały tytuł Elbląskiej Książki Roku.

Spotkanie poprowadzi: W.Barbara Jendrzejewska.

wtorek, 14 stycznia 2025

ADMINISTRATORZY "MYŚLI POETYCKIEJ" - ROK 2025


Niedawno do grona Administratorów Grupy "Myśl Poetycka" dołączył Michał Jankowski, któremu składamy serdeczne gratulacje. Obecnie Administratorami są w kolejności alfabetycznej: Krystyna Grys, Jarosław St. Jackiewicz, Michał Jankowski, Artur W. Łukasik, Juliusz Rafeld i Lucyna Siemińska.

BIBLIOTEKA NA DWORCOWEJ 49: Helena Dobaczewska - Skonieczka


 

piątek, 10 stycznia 2025

INFORMUJEMY, ŻE...: styczeń 2025


W środę 8 stycznia b.r. na strychu w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, na Starym Rynku, miała miejsce kolejna już, 33-cia, edycja Bydgoskiej Środy Literackiej. Tym razem bohaterką spotkania, które prowadziła Alina Rzepecka, była poetka Wioletta Arleta Jaworska, która przyjechała do Grodu nad Brdą wraz z mężem i... przeuroczą sową! Autorka zaprezentowała swój najnowszy tom wierszy, pt. "na wstecznym". Kolejna edycja BŚL za miesiąc.

KLUB "ARKA": Sławomir Krzyśka


Bohaterem kolejnego, a pierwszego w tym roku, spotkania poetyckiego w bydgoskim Klubie "Arka", które będzie miało miejsce 13 stycznia o godzinie 17:30, będzie poeta i nauczyciel akademicki z Gniezna, Sławomir Krzyśka. Spotkanie z cyklu "Arka Poezji" będzie promocją Jego najnowszego tomu wierszy, pt. "Czerwona biel". Książka została wydana w Instytucie Wydawniczym "Świadectwo". Prowadzenie: Stefan Pastuszewski, wydawca. Serdecznie zapraszamy!

wtorek, 7 stycznia 2025

KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY: Łucja Dudzińska


14 stycznia, 18:00, K-PCK, Literatura w Centrum: Łucja Dudzińska. 

Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec

Łucja Dudzińska – poetka, aforystka, wydawczyni, redaktorka ponad stu książek i kilku serii; jurorka, animatorka kultury – pomysłodawczyni, organizatorka wielu spotkań, prezentacji, wystaw, warsztatów, ogólnopolskich konkursów, akcji literackich, festiwalu Literatura do Poznania. Autorka trzynastu książek poetyckich (w tym pięciu dwujęzycznych). Tłumaczona i opublikowana w czternastu językach. W 2024 roku wydała tomy Bez-Troska. Próby Wyrazu (w tłum. Anny Błasiak na j. angielski) oraz Głos empatii (w tłum. Switłany Bresławskiej na j. ukraiński). Prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Członkini Zarządu Głównego i Komisji Kwalifikacyjnej SPP. Inicjatorka, kuratorka Ogólnopolskiej Grupy Literycznej Na Krechę. Fundatorka i prezeska Fundacji Otwartych Na Twórczość (FONT). Prowadzi cykliczną audycję „Poezja z dedykacją” w radiu Głos Literacki. Uhonorowana kilkoma medalami za wspieranie i promowanie kultury m.in. Labor Omnia Vincit oraz statuetką „Dobry człowiek” – profesjonalizm i bezinteresowność, którą z inicjatywy fundatora K. Rafalika przekazuje dalej. Wyróżniona w konkursie UMP jako Poznański Wolontariusz Roku 2021. Mieszka w Słupsku i w Poznaniu. 

KAWIARNIA LITERACKA W "MODRACZKU": Michał Jankowski