piątek, 21 marca 2025

KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY: Grzegorz J. Grzmot-Bilski i Jarosław St. Jackiewicz


Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec, wstęp wolny

Co łączy Grzegorza Grzmot-Bilskiego i Jarosława Jackiewicza, bohaterów kwietniowej „Literatury w Centrum”? Obydwaj są poetami, urodzonymi w latach 60. zeszłego wieku. Obydwaj mają już spory dorobek poetycki i wielokrotnie występowali przed bydgoską publicznością. Ponadto, Grzegorz pisuje teksty filozoficzne, a Jarosława coraz bardziej wciąga świat prozy: powieści i krytyki literackiej. I co jeszcze? To co najważniejsze: świat wartości. W kolejnej odsłonie „Literatury w Centrum” poeci przedstawią nam najnowsze wiersze, mając wszak na uwadze, że to czas przedwielkanocny, moment kontemplacji i refleksji, namysłu nad przemijaniem, nad kruchością natury ludzkiej. Czas głęboko przeżywanej duchowej przemiany.
dr Grzegorz Jerzy Grzmot-Bilski – ur. w 1964 roku w Bydgoszczy, filozof i poeta. Doktorat z filozofii obronił w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (1994). Wieloletni pracownik (adiunkt) Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Autor książek poświęconych filozofii oraz tomików poetyckich; ostatnio opublikował tomik Niebieski argonauta (2021), w przygotowaniu Mikrokosmos i katedra. Działacz w Fundacji na rzecz powołania w Bydgoszczy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Współtwórca ogólnopolskiego czasopisma filozoficznego „Filo-Sofija”. Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz były przewodniczący Komisji Filozofii Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. Stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2015). Wyróżniony przez Archikonfraternię Literacką w 2021 roku za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską w kategorii twórca.
Jarosław Stanisław Jackiewicz – ur. w 1968 roku, bydgoski poeta, krytyk literacki, prozaik. Autor jedenastu książek; ostatnio opublikował tomik poetycki Ankieta (2023). Współtwórca i administrator istniejącego od 2012 roku na Facebooku profilu grupowego „Myśl Poetycka”, autor stron: „J. S. J. – wiersze” i „Bydgoscy Pisarze”. Współautor almanachów i antologii poetyckich. Wraz z Lucyną Siemińską co roku prowadzi Biesiady „Myśli Poetyckiej” w Bibliotece na Leśnym. W 2013 roku uzyskał Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy (książka Wilk). W 2022 roku został odznaczony Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. 

piątek, 7 marca 2025

BYDGOSKIE ŚRODY LITERACKIE: Jolanta Sztejka


 W marcowej odsłonie BŚL spotkamy się z Jolantą Sztejką, ur. w 1978 r. w Bydgoszczy, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Niegdyś redaktorka internetowych magazynów literackich, korektorka, recenzentka. Debiutowała literacko w piśmie "Pod Wiatr". Później publikowała m.in. w „Apeiron Magazine”, „Magazynie Cegła”. 

📖✨
🏆 Nagradzana i wyróżniana w konkursach literackich, m.in. Ogólnopolskim Turnieju Poetyckim o Laur Zawodziański, Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Wacława Olszewskiego, Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Z. Arentowicza.
Wydała dwa tomy poetyckie: debiutancki w 2008 r. W Kobiecym stylu – nie tylko dla mężczyzn, w maju 2014 r. tom pt. Inspiruje mnie życie. Jej wiersze znalazły się także w licznych almanachach.
✒️ Przygotowuje trzeci poetycki zbiór, którego wydanie ciągle odkłada na później. Animatorka kultury i społecznik. Przez kilka lat była wolontariuszką i koordynatorką Szlachetnej Paczki. Zakręcona pasjonatka, która sama nie jest w stanie wymienić wszystkich swoich zainteresowań.
Lubi tańczyć i śpiewać, układać puzzle, garściami pochłania kryminały i thrillery, uwielbia podróżować – zwłaszcza aktywnie. Od zawsze zakochana w polskich Tatrach.
📅 12.03.2025 r.
⏰ Godz. 18:00
📍 Biblioteka Główna, Stary Rynek 24
🎟️ Wstęp wolny!
Zapraszamy serdecznie! 😊📚

poniedziałek, 3 marca 2025

KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY: Teresa Tomsia


11 marca, 18:00, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Salon Hoffman, spotkanie z cyklu "Literatura w Centrum" - bohaterka: Teresa Tomsia.

„W Chłodnych strugach znajdziemy wiele epitafiów – wierszy poświęconych zaprzyjaźnionym z autorką, znanym jej, lubianym i podziwianym artystom, pisarzom i pisarkom, szczególnie bliskiemu gronu tworzących poezję. Są to liryki intymne i osobiste, ale też mocno wychylone ku innym dykcjom, zawierające w formie cytatów głosy tych, którzy odeszli, przedstawiające z empatią i współczuciem ich niekiedy dramatyczne historie” (prof. Magdalena Rabizo-Birek).

Teresa Tomsia – poetka, eseistka, animatorka kultury; autorka scenariuszy, tekstów pieśni, prozy dokumentalizowanej o zsyłkach z ziemi nowogródzkiej Dom utracony, dom ocalony (2009), Jej wiersze tłumaczone były na języki niemiecki i francuski. Ostatnio wydała zbiór liryków paryskich W znikającym ogrodzie (2023), nominowany do nagrody Orfeusz, a także tomik wierszy Chłodne strugi, wydany w Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego (2025). Mieszka w Poznaniu.
Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec,
wstęp wolny

ZAPROSZENIE DO GDAŃSKA


 

wtorek, 4 lutego 2025

KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY: Małgorzata Grajewska i Justyna Kubiak


11 lutego, 18:00, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury. Spotkanie z cyklu "Literatura w Centrum": "Dom wariantów". Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec

Małgorzata Grajewska – bydgoszczanka, nauczycielka języka polskiego. Autorka książek poetyckich: blisko bliżej za daleko (2013), Podpalam żyrafę (2017), Obecność, prawie czułość (2021). Wiersze publikowała m.in. w „Frazie”, „Tekstualiach”, „Galerii”, „Okolicy Poetów”, „Filo-Sofiji” oraz w kwartalniku literacko-artystycznym „Ypsilon”. Laureatka konkursów poetyckich i prozatorskich, m.in. im.: Stefana Żeromskiego (2012), Kazimierza Ratonia (2012), Marii Komornickiej (2012), Jana Krzewniaka (2012, 2014), Śladami Gerharta Hauptmanna (2012), „O Laur Sarbiewskiego” (2013), jak również Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń Kruszwica–Kobylniki (2013). Stypendystka Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2016, 2021). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Bydgoszcz.
Justyna Kubiak – urodzona w Bydgoszczy, od 2006 roku mieszkanka Solca Kujawskiego. Absolwentka historii, podyplomowo bibliotekoznawstwa i dziennikarstwa. Autorka tomów poetyckich Kaligrafia (2022), Ciemna Zieleń (2024), współautorka wydawnictwa soleckiej grupy poetyckiej Hotel Słów. Początek (2024). Autorka wystawy fotografii Dzieciństwo na Bydgoskiej. Pracuje w dziale zbiorów specjalnych Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; współtworzy projekt „Archiwum Historii Mówionej – Pamięci Bydgoszczan i Regionu”.
wstęp wolny

piątek, 31 stycznia 2025

NOWOŚCI WYDAWNICZE: "Śmierciochron Ku odkrywaniu poezji Wojciecha Banacha"


 

KAWIARNIA LITERACKA W "MODRACZKU": Bogumiła Salmonowicz


13 lutego 2025 - 18:00 - Kawiarnia Literacka w Modraczku:

KAWIARNIA LITERACKA – gość – BOGUMIŁA SALMONOWICZ

Bogumiła Salmonowicz- elblążanka z bieszczadzkimi korzeniami; absolwentka WSP w Bydgoszczy i Uniwersytetu Gdańskiego, pedagożka, wykładowczyni w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, a ponadto trenerka umiejętności interpersonalnych, terapeutka oraz  animatorka kultury. Od 27 lat prowadzi również własną Pracownię Doradztwa Personalnego, Edukacji i Terapii, specjalizującą się w podnoszeniu kompetencji społecznych, a także radzeniu sobie z kryzysami.

Kocha ludzi, poezję, Toskanię i język włoski. Lubi eksperymentować w kuchni. Jest współzałożycielką, a od kilku lat prezeską Stowarzyszenia „Alternatywni”, organizatora m.in. znanego i cenionego w środowisku literackim Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury „Wielorzecze” w Elblągu.

Jej wiersze znaleźć można w czasopismach kulturalno-literackich, w wielu antologiach - również pokonkursowych, a także  międzynarodowych - w przekładach na język angielski, ukraiński, włoski, portugalski. Wydała pięć książek poetyckich:  „BoSa”  (2014), „Abrazje” (2016); „Femoglobina” (2017), „Między nami czerwienieją chwile” (2021) i „Pejzaż z tatuażem” (2024). Trzy z nich (BoSa, Femoglobina i Między nami czerwienieją chwile) otrzymały tytuł Elbląskiej Książki Roku.

Spotkanie poprowadzi: W.Barbara Jendrzejewska.

wtorek, 14 stycznia 2025

ADMINISTRATORZY "MYŚLI POETYCKIEJ" - ROK 2025


Niedawno do grona Administratorów Grupy "Myśl Poetycka" dołączył Michał Jankowski, któremu składamy serdeczne gratulacje. Obecnie Administratorami są w kolejności alfabetycznej: Krystyna Grys, Jarosław St. Jackiewicz, Michał Jankowski, Artur W. Łukasik, Juliusz Rafeld i Lucyna Siemińska.

BIBLIOTEKA NA DWORCOWEJ 49: Helena Dobaczewska - Skonieczka


 

piątek, 10 stycznia 2025

INFORMUJEMY, ŻE...: styczeń 2025


W środę 8 stycznia b.r. na strychu w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, na Starym Rynku, miała miejsce kolejna już, 33-cia, edycja Bydgoskiej Środy Literackiej. Tym razem bohaterką spotkania, które prowadziła Alina Rzepecka, była poetka Wioletta Arleta Jaworska, która przyjechała do Grodu nad Brdą wraz z mężem i... przeuroczą sową! Autorka zaprezentowała swój najnowszy tom wierszy, pt. "na wstecznym". Kolejna edycja BŚL za miesiąc.

KLUB "ARKA": Sławomir Krzyśka


Bohaterem kolejnego, a pierwszego w tym roku, spotkania poetyckiego w bydgoskim Klubie "Arka", które będzie miało miejsce 13 stycznia o godzinie 17:30, będzie poeta i nauczyciel akademicki z Gniezna, Sławomir Krzyśka. Spotkanie z cyklu "Arka Poezji" będzie promocją Jego najnowszego tomu wierszy, pt. "Czerwona biel". Książka została wydana w Instytucie Wydawniczym "Świadectwo". Prowadzenie: Stefan Pastuszewski, wydawca. Serdecznie zapraszamy!

wtorek, 7 stycznia 2025

KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY: Łucja Dudzińska


14 stycznia, 18:00, K-PCK, Literatura w Centrum: Łucja Dudzińska. 

Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec

Łucja Dudzińska – poetka, aforystka, wydawczyni, redaktorka ponad stu książek i kilku serii; jurorka, animatorka kultury – pomysłodawczyni, organizatorka wielu spotkań, prezentacji, wystaw, warsztatów, ogólnopolskich konkursów, akcji literackich, festiwalu Literatura do Poznania. Autorka trzynastu książek poetyckich (w tym pięciu dwujęzycznych). Tłumaczona i opublikowana w czternastu językach. W 2024 roku wydała tomy Bez-Troska. Próby Wyrazu (w tłum. Anny Błasiak na j. angielski) oraz Głos empatii (w tłum. Switłany Bresławskiej na j. ukraiński). Prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Członkini Zarządu Głównego i Komisji Kwalifikacyjnej SPP. Inicjatorka, kuratorka Ogólnopolskiej Grupy Literycznej Na Krechę. Fundatorka i prezeska Fundacji Otwartych Na Twórczość (FONT). Prowadzi cykliczną audycję „Poezja z dedykacją” w radiu Głos Literacki. Uhonorowana kilkoma medalami za wspieranie i promowanie kultury m.in. Labor Omnia Vincit oraz statuetką „Dobry człowiek” – profesjonalizm i bezinteresowność, którą z inicjatywy fundatora K. Rafalika przekazuje dalej. Wyróżniona w konkursie UMP jako Poznański Wolontariusz Roku 2021. Mieszka w Słupsku i w Poznaniu. 

KAWIARNIA LITERACKA W "MODRACZKU": Michał Jankowski