piątek, 22 listopada 2024

"LITERATURA W CENTRUM" - "35 tekstów na 35-lecie SPP"



Wtorek 10 grudnia, 18:00 - świąteczne wydanie cyklu "Literatura w Centrum" w KPCK.

Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec.

Drugiego grudnia 1989 roku na prezesa SPP Oddział Bydgosko-Toruński powołano znanego poetę, eseistę Kazimierza Hoffmana. Od tamtego czasu minęło już 35 lat, ale Stowarzyszenie wciąż trwa, przyciąga nowych pisarzy, organizuje spotkania autorskie. Pamiętając o tych co odeszli, o ich spuściźnie, posłuchajmy utworów tych co trwają. Niech wybrzmi 35 tekstów, 35 wierszy, krótkich próz, a może nawet będzie ich więcej? Warto tego dnia być z nami, w KPCK, w Salonie Hoffman, który nieprzypadkowo tak właśnie został nazwany.

Ostatnie w 2024 roku spotkanie „Literatura w Centrum” będzie miało charakter integracyjny, wspólnotowy i świąteczny.
wstęp wolny 

czwartek, 21 listopada 2024

GALERIA: Listopadowe spotkania autorskie administratorów "Myśli Poetyckiej"







1) 14 listopada, 18:00, Dom Kultury "Modraczek" / Kawiarnia Literacka: LUCYNA SIEMIŃSKA, prowadzenie Wiesława Barbara Jendrzejewska, muzyka Cezary Dobaczewski.

2) 15 listopada, 18:00, WiMBP Biblioteka Śródmieście, ul. Dworcowa 49: JAROSŁAW STANISŁAW JACKIEWICZ, prowadzenie Danuta Szłapińska, muzyka Małgorzata Mówińska-Zyśk i Switłana Pobereżniuk.

3) 19 listopada, 18:00, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury / Salon "Hoffman": RYSZARD CZĘSTOCHOWSKI, prowadzenie Alicja Dużyk.

 

BIBLIOTEKA NA LEŚNYM: "Świąteczne spotkanie z Poezją"


 

ZAPROSZENIE DO ELBLĄGA: Bogumiła Salmonowicz


22 listopada, godzina 17:00

Spotkanie autorskie z Bogumiłą Salmonowicz, promujące najnowszą - piątą w dorobku elbląskiej poetki - książkę poetycką pod tytułem „Pejzaż z tatuażem”, wydaną przez Fundację Duży Format w 2024 r. Redaktorką tego tomu jest znana i utytułowana poetka i pisarka Mirka Szychowiak. Książka została wydana dzięki współfinansowaniu Prezydenta Miasta Elbląg w formie Stypendium Kulturalnego. Ponieważ autorka jest fanką różnych odmian eklektyzmu – spotkanie autorskie wzbogacą niespodzianki: muzyczna - w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu oraz plastyczna, w postaci Galerii Jednego Obrazu – autorstwa Michała Wiśniewskiego, artysty-plastyka z Ornety.

Wstęp na wydarzenie bezpłatny. Serdecznie zapraszamy! 

poniedziałek, 18 listopada 2024

URZĄD MIASTA, KCYNIA - WIECZÓR POEZJI Z MICHAŁEM JANKOWSKIM


Zapraszam na mój wieczór poetycki w Kcyni. Będą wiersze z tomiku "Melancholia chroniczna" wykonane z gitarą. (Michał Jankowski)

20.11.2024, godz. 18:00, Urząd Miasta Kcynia

INFORMUJEMY, ŻE...: listopad 2024


W dniu 15 listopada b.r. w Kruszwicy, w kawiarni "Pod Malwami", miała miejsce promocja kolejnego almanachu Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń - tegoroczny nosi tytuł: "Spotkaliśmy się na zawsze". W promocji udział wzięli m. in.: Magdalena Jagiełłowicz, Krystyna Wulert, Dariusz Witczak, Mateusz Brucki, Lucyna Siemińska, Marzenna Lewandowska, Grzegorz M. Pozimka, Alina Rzepecka, Grażyna Rochna-Woźniak i Mirosław Woźniak.

wtorek, 12 listopada 2024

350. NUMER "AKANTU"!


Ukazał się właśnie jubileuszowy, 350-ty numer Miesięcznika Literackiego AKANT!

Szefom tego bydgoskiego, ale i ogólnopolskiego, czasopisma - redaktor naczelnej Jolancie Baziak i sekretarzowi, a zarazem wydawcy, Stefanowi Pastuszewskiemu oraz całej Redakcji serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkiego najlepszego! - "Myśl Poetycka".

KAWIARNIA LITERACKA W "MODRACZKU": Lucyna Siemińska



 

poniedziałek, 4 listopada 2024

BYDGOSKIE ŚRODY LITERACKIE: Małgorzata Mówińska-Zyśk


 Na przedostatnią w tym roku Bydgoską Środę Literacką zapraszamy 6 listopada.

Gościem cyklu będzie Małgorzata Mówińska-Zyśk, bydgoska skrzypaczka i poetka. Pracowała przez cztery lata jako koncertmistrz w gdańskim zespole muzyki dawnej Capella Gedaniensis oraz 22 lata w Bydgoszczy w Capella Bydgostiensis. Wydała pięć tomików poetyckich: „Z zamyśleń” (2011), „Dopóki” (2012), „Miedzy gniewem a nadzieją” (2015), „Krople modlitw drążą niebo” (2016), „Odcienie znaczeń” (2017) oraz zbiór fraszek „Fraszka w kieszeni” (2013). W 2013 roku wydała również dziennik na temat rehabilitacji wielowymiarowej, a w 2014 roku, wspólnie z mężem – artystą malarzem, album „W bydgoskim atelier”. Tomik „Dopóki” został przetłumaczony na język esperanto. Uczestniczy czynnie w życiu kulturalnym Bydgoszczy, uświetniając różne imprezy koncertami skrzypcowymi. W 2017 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
📅 Data: 6 listopada
🕕 Godzina: 18:00
📍 Miejsce: Biblioteka Główna, Bydgoszcz, Stary Rynek 24

poniedziałek, 21 października 2024

KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY: Ryszard Częstochowski


 

Czytajmy się!: Pomiędzy ego a kreacją – spotkanie z Ryszardem Częstochowskim

  • 19
    listopada 2024 (wtorek), godz. 18:00
Miejsce:
KPCK Bydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

czwartek, 17 października 2024

"POECI KOSA": Urszula Sikora

Cykl "Poeci KOS-a": Urszula Sikora.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, 17 października 2024, 18:00.
Spotkanie autorskie połączone z warsztatem kreatywnego pisania „Literacka rozgrzewka”. Prowadzenie: Alicja Dużyk, wstęp wolny.
„Skończyłam psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie szkolę się w czteroletniej szkole psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pracuję z młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Oprócz tego jestem również poetką, pisarką i slamerką. W 2023 roku ukazał się mój pierwszy tom poetycki Trzynasty miesiąc, który został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2024, w kategorii debiut, i Nagrody Poetyckiej im. Kazimierza Hoffmana KOS 2024. Swoje wiersze publikowałam m.in. w „Fabulariach”, „Wysokich Obcasach”, „Blizie”, „Autografie”, „Stronie Czynnej”. Dwukrotnie reprezentowałam Trójmiasto w Ogólnopolskich Mistrzostwach Slamu Poetyckiego w Poznaniu. Regularnie organizuję i/lub prowadzę wydarzenia kulturalne i warsztaty twórcze w Trójmieście. Na co dzień mieszkam w Gdańsku, chodzę na spacery po lesie z moim psem Lesią i celebruję codzienność” (Urszula Sikora).
O tomiku:
„Bardzo ciekawy debiut. Intrygujący tytuł. Trzynasty miesiąc wywodzi się z magii, z tajemnych praktyk. To dodatkowy czas, bękarci, co uprzytamnia nam otwierający tom cytat ze Sklepów cynamonowych Schulza: »Każdy wie, że w szeregu zwykłych, normalnych lat rodzi niekiedy zdziwaczały czas ze swego łona lata inne, lata osobliwe, lata wyrodne, którym – jak szósty, mały palec u ręki – wyrasta kędyś trzynasty, fałszywy miesiąc«. Otóż, jak sugeruje poetka, jesteśmy w czasie wyrodnym, zdziwaczałym. To czas niby normalnej, a jednak wykrzywionej rzeczywistości” (Iwona Smolka).
„W podzielonym na cztery pory roku, debiutanckim tomie wierszy Urszula Sikora testuje poetycką maszynę cyrkularnego poczucia czasu: ukorzenia bohaterki i bohaterów swoich wierszy w relacjach rodzinnych, tradycyjnych obrzędach i wierzeniach, w lokalności oraz przypisywanym im osadzeniu w porządku przyrody. Są to wiersze nastawione na wizualny detal, spotkanie, rozmowę czy marginalne zdarzenie, wobec których podmiotka, mimo ewokowanej nostalgii, pozostaje z reguły lekko wycofana, bliska pozycji narratora; jeżeli historia i czasowość linearna zaznaczają się w wierszu z większą intensywnością, to pod postacią wojny czy kryzysu uchodźczego. Konflikt tych dwóch porządków czasowych, cena modernizacji, odbija się w bohaterkach i bohaterach jako trauma generacyjna, problemy osobiste, tajemnice – to przez nie podmiotka odsłania swoją pozycję nadawczą. Wszystko to jednak wyraża się poprzez same historie, opowieści, radość ich dostrzeżenia i podania dalej – maszyna cyrkularnego poczucia czasu działa” (nota wydawcy).

 

środa, 16 października 2024

BYDGOSKIE ŚRODY LITERACKIE: Grzegorz Musiał


16 października o godzinie 18:00 w bibliotece WiMBP na Starym Rynku w Bydgoszczy będzie miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu "Bydgoskie Środy Literackie". Tym razem bohaterem i rozmówcą Aliny Rzepeckiej będzie bydgoski poeta, prozaik i lekarz, Grzegorz Musiał. Zapraszamy!

 

piątek, 11 października 2024

BIBLIOTEKA PRZY DWORCOWEJ 49: Lucyna Siemińska


 

NAGRODY I ODZNACZENIA: Dariusz Tomasz Lebioda


Podczas XXIX Ciechanowskiej Jesieni Poezji odbył się wieczór poświęcony poezji Dariusza Tomasza Lebiody, po którym wręczono poecie Medal Cypriana Norwida. Spotkanie wzbogaciła wspaniałymi ariami Dominika Zamara z Mediolanu a akompaniował maestro Ennio Cominetti.
 

środa, 2 października 2024

NAGRODY I ODZNACZENIA: Ryszard Częstochowski


2 października b.r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość przyznania państwowych odznaczeń. Jednym z bohaterów dnia był bydgoski poeta i dramatopisarz, terapeuta uzależnień, Ryszard Częstochowski, administrator Grupy "Myśl Poetycka" na Facebooku, który z rąk wojewody Michała Sztybla otrzymał medal GLORIA ARTIS. Gratulujemy! (Foto: Jarosław St. Jackiewicz.)

GALERIA: X Biesiada "Myśli Poetyckiej" - Bydgoszcz 2024


























 Foto: Helena i Jan Skonieczkowie, Andrzej Ossowski i J. St. Jackiewicz.