czwartek, 28 grudnia 2023

LITERATURA W CENTRUM: Krzysztof Szymoniak


 9 stycznia 2024 (wtorek) godz. 18:00

Literatura w Centrum: Krzysztof Szymoniak

Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec

Oraz. Paniczne zapiski emeryta to już trzecia w roku 2023 książka Krzysztofa Szymoniaka – po 365. Archeologia pamięci  i  3 poematach, odzie oraz innych bajkach – zamykająca cykl zdarzeń związanych z 70. rocznicą jego urodzin i 45-leciem jego działalności literackiej (proza i poezja) oraz artystycznej (fotografia). Książka powstawała przez minione cztery lata, trochę przy okazji innych prac i zajęć literackich, a trochę jako zbiór tekstów o spotkanych w tym czasie ludziach z różnego powodu dla autora ważnych, ale i jako zbiór tekstów o sprawach, które nie znoszą płycizn pośpiechu i publicystycznej tymczasowości. Książka ta jest już czytana w różnych miastach Polski.

Krzysztof Szymoniak, ur. w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie, od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Od początku lat 80. współpracuje z Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego. To właśnie w ich wydawnictwie ukazały się trzy jego tomy poetyckie: Wszędzie, skąd wracałem29 prac Szymona Słupnika i Światłoczułość. Absolwent poznańskiej polonistyki, dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”, poeta, prozaik, fotograf. Laureat, z roku 1988, poznańskiego Medalu Młodej Sztuki za reportaże literackie oraz srebrnego medalu „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej”, nadanego w roku 2019 przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej. Od początku XXI wieku wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez kilka lat zgłębiał historię i teraźniejszość Cieszyna, Zaolzia i Śląska Cieszyńskiego, stąd m.in. jego Zapiski cieszyńskie z roku 2021. W 2023 roku został uhonorowany gnieźnieńskim Medalem Millenijnym, odznaką Marszałka „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” oraz Nagrodą Kulturalną Miasta Gniezna – „Królik 2023”.

Wstęp wolny, zapraszamy.

BYDGOSKA ŚRODA LITERACKA: Magdalena Sadowska-Maciejewska


Zapraszamy serdecznie na pierwszą w 2024 roku Bydgoską Środę Literacką, która odbędzie się 17 stycznia.

Tym razem gościem specjalnym naszego cyklu będzie Magdalena Sadowska-Maciejewska, utalentowana autorka tomu wierszy zatytułowanego „Wystawiam język”.
Magdalena, nauczycielka języka polskiego z powołania, podzieli się z nami nie tylko swoją pasją do słów, ale także fascynującą historią swojej twórczości. Zawsze gotowa do zadawania pytań, nie tylko w czasie lekcji, ale również w swoich wierszach, Magdalena tworzy z niezwykłą wrażliwością i głębokim zrozumieniem języka.
Autorka opowie nam o swojej drodze literackiej, eksperymentach, porażkach, błędach, a także o inspiracjach, które kierują nią w procesie tworzenia. Mamy szansę poznać autorkę nie tylko przez pryzmat jej wierszy, ale także poprzez jej osobiste spojrzenie na życie.
Magdalena Sadowska-Maciejewska podzieli się z nami historią matki, nauczycielki i poetki, która z pasją podchodzi do swojej pracy i życia. Jej tom wierszy to nie tylko zbiór słów, ale także wyjątkowy przekaz emocji, doświadczeń i refleksji.
📅 Data: 17 stycznia
🕕 Godzina: 18:00
📍 Miejsce: Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

poniedziałek, 18 grudnia 2023

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA


Zdrowych, spokojnych, radosnych, ciepłych, rodzinnych

i przepojonych Poezją Świąt Narodzenia Pańskiego A.D. 2023

w imieniu Administratorów i Członków Grupy "Myśl Poetycka"

na Facebooku życzy redaktor bloga,  Jarosław Stanisław Jackiewicz. 

KLUB DZIENNIKARZY "POD GRUSZKĄ" W KRAKOWIE: Danuta Perier-Berska


 

środa, 6 grudnia 2023

KAWIARNIA LITERACKA W "MODRACZKU": Jarosław Stanisław Jackiewicz


14 grudnia 2023 r., czwartek, godz. 18:00, wstęp wolny.

Kawiarnia Literacka w Domu Kultury "Modraczek" w Bydgoszczy.

Bohaterem spotkania będzie bydgoski poeta Jarosław Stanisław Jackiewicz,

który zaprezentuje swoją najnowszą książkę - tom wierszy pt. "Ankieta",

który ukazał się w wydawnictwie "Pejzaż".

Spotkanie poprowadzi Wiesława Barbara Jendrzejewska.

 

KLUB DZIENNIKARZY "POD GRUSZKĄ" W KRAKOWIE: Andrzej Walter


 

piątek, 1 grudnia 2023

POECI "KOS"-A: Anna Matysiak


"POECI KOS-A": ANNA MATYSIAK - "PRZECZUWAM SŁODYCZ"

5 grudnia 2023, 18:00, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Prowadzenie: Anna Mochalska

Anna Matysiak, ur. 1967, autorka wierszy, redaktorka, tłumaczka. Ostatnio opublikowała książki poetyckie Tiergarten (2019), Wsobne maszynki (2020), Na setkach wioseł (2021), Komandor Rattus (2022) i Pojedynka (2023) i Przeczuwam słodycz (2023) oraz zbiór małych próz Spacja. Notatnik redaktorki (2019). Prowadzi wydawnictwo Convivo, zajmuje się fotografią artystyczną.
Tomik Tiergarten został wyróżniony w 2020 roku w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa. Iwona Smolka, przewodnicząca kapituły podkreśliła, że stanowi on bardzo konsekwentną, zwartą wypowiedź z ostrymi, zapadającymi w pamięć obrazami. „Tiergarten to dzielnica Berlina, w której jest wielki ogród zoologiczny. Zwierzyniec, w którym znajduje się również człowiek. Istota na wskroś biologiczna, obdarzona pierwotnym lękiem, pędem ucieczki, mimikrą”. [Więcej na: KOS 2020] Nominowany tomik stanie się punktem wyjścia do rozmów o nowych kreacjach i przeczuciach.
Anna Mochalska, autorka wierszy, recenzentka, animatorka kultury.
Wstęp wolny

LITERATURA W CENTRUM: "Wiersze dedykowane"


 

LITERATURA W CENTRUM: "WIERSZE DEDYKOWANE"

12 grudnia 2023, 18:00, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec

Ostatnia tegoroczna Literatura w Centrum będzie miała trochę inny charakter, bardziej integracyjny, wspólnotowy. Pragniemy oddać głos Poetkom i Poetom, tym wszystkim, którzy nas przez prawie trzy lata wspierali, obecnością, dobrym słowem.
Bartłomiej Siwiec, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Bydgoszcz, poprosił Poetki i Poetów o podzielenie się jednym czy dwoma wierszami, które komuś zostały zadedykowane – mistrzom, autorytetom lub pamięci kogoś bliskiego, już nieżyjącego. To będzie pierwsza odsłona. Podczas drugiej tury przeczytamy wiersze lub krótkie fragmenty prozy, już bez dedykacji; teksty nastrojowe, nostalgiczne, mogą też być świąteczne, wedle uznania. Porozmawiamy też o kolejnych odsłonach Literatury w Centrum w 2024 roku.
Wstęp wolny