2 lutego b.r. o godzinie 18:00 kolejne, już siódme, spotkanie poetyckie
z cyklu BYDGOSKIE ŚRODY LITERACKIE; tym razem bohaterką będzie
LUCYNA SIEMIŃSKA - prowadzenie: Alina Rzepecka,
biblioteka WiMBP na Starym Rynku - zapraszamy!
z cyklu BYDGOSKIE ŚRODY LITERACKIE; tym razem bohaterką będzie
LUCYNA SIEMIŃSKA - prowadzenie: Alina Rzepecka,
biblioteka WiMBP na Starym Rynku - zapraszamy!
miał miejsce Jubileusz 25 lat istnienia Miesięcznika Literackiego AKANT.
Wszystkim Redaktorom i Autorom z Panem Stefanem Pastuszewskim na czele
(na zdjęciu) życzymy wszelkiej pomyślności i dalszych lat działalności - w imieniu
Grupy "Myśl Poetycka": Jarosław St. Jackiewicz.
„Rozpoznając skomplikowane osobowości, Marka i Krzysztofa, ich tryb życia, poglądy, temperamenty i ambicje – ujawnione i przetworzone w narracyjnych, a zarazem symbolicznych utworach – zauważamy, że „Przyjaźń” ukazuje wyraziste ścieranie się dwóch silnych, a jednocześnie nadwrażliwych mężczyzn, którzy są twórcami. Ze swej natury – jak sadzę – obydwaj są poetami. „Ci dwaj”, dobrze się znają, rozumieją i wzajemnie potrzebują, nie tylko wtedy, gdy prowadzą egzystencjalne i intelektualne rozmowy, ale także w sytuacjach bolesnych upadków, zderzeń z rzeczywistością i osobistych strat. Przyjaźń, rozwijająca się przez prawie 40 lat, jawi się w poezji, jako wyraz ich człowieczeństwa i szczególnej wspólnoty, którą zawiązali i o którą dbali. Jest źródłem ich wewnętrznej siły i darem od losu”.
Hanna Strychalska
Marek Kazimierz Siwiec — urodzony w 1950 r. w Kętrzynie, poeta, filozof, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Miastem jego młodości był Olsztyn. W stanie wojennym działał w podziemnej „Solidarności”. Autor książek poetyckich i filozoficznych oraz kilkudziesięciu rozpraw i szkiców, z estetyki i krytyki artystycznej, m.in. o twórczym źródle. Wiele jego utworów ukazało się w pismach literackich, m.in. „Poezji”, „Nowym Wyrazie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Okolicy poetów – Kwartalniku”, „Frazie”, „Toposie”, „Twórczości”. Autor rozpraw i szkiców z estetyki m.in. o współczesnych poetach, Zbigniewie Herbercie, Czesławie Miłoszu, Stanisławie Grochowiaku, Kazimierzu Świegockim, Kazimierzu Hoffmanie. Pełnił funkcję przewodniczącego Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Wchodził w skład Rady Redakcyjnej pisma „Filo-Sofija”. Krzysztof Derdowski poświęcił jego twórczości książkę pt. „Kto w wielkiej gonitwie życia… Rzecz o poezji Marka Kazimierza Siwca” (2015). Otrzymał Nagrodę imienia Ryszarda Bruno-Milczewskiego za rok 2015 w Dziale Poezji. Jest laureatem nagrody Strzała Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku – poezja (2019).
Książki poetyckie:
Gość spotkania promować będzie swój zbiór wierszy “Circulus mundi. Wiersze z lat 1995–2010”. Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Siwiec.
Grzegorz Musiał (ur. 1952 w Bydgoszczy) lekarz, poeta, pisarz, autor powieści (Stan płynny, Czeska biżuteria, W ptaszarni, Ja, Tamara), tomów wierszy (m.in. Kosmopolites, Berliner Tagebuch, Przypadkowi świadkowie zdarzeń, |Smak popiołu) tłumaczeń współczesnych poetów amerykańskich, w tym dwóch tomów poezji Allena Ginsberga. Członek PEN-Clubu, członek-założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 r. Dwukrotny stypendysta International Writing Program oraz Fundacji Fulbrighta w USA. Laureat nagród literackich m. in. S. Piętaka, S. Wyspiańskiego, Kościelskich. Jego utwory tłumaczono m.in. na j. angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, rumuński, czeski. Mieszka w Bydgoszczy.
“Grzegorz Musiał to poeta buntownik, płynący pod prąd głównego nurtu. Jego wiersze są głęboko przemyślane, refleksyjne, napisane jeszcze w czasach, gdy świat funkcjonował trochę inaczej, moim zdaniem znacznie ciekawiej. Jeszcze kilkanaście lat temu znacznie mocniejsza była nić łącząca człowieka z przyrodą, silniejsza wspólnota, ważniejsze wyznawane wartości. Ważniejsze było to, co łączy, a nie to co dzieli. I to jest też w tej twórczości niepokojące, a uważny czytelnik to wychwyci, że świat, w którym przyszło nam żyć, z dużą prędkością zmierza w niewłaściwą stronę.”
(fragment recenzji Bartłomieja Siwca)
Była autorką tomików poetyckich: Wszystko ptakom opowiem, Nie Czekam innego nieba, Pięć stron mojego świata, Kalendarz dla zakochanych, Moje sady, moje ogrody. Jej wiersze znajdują się w licznych opracowaniach i almanachach m.in. Klejnoty poezji polskiej, Lekcje w ogrodach, Kształt miłości, Uśmiech losu, Polska poetów, Cztery pory roku, Dogonić słowo, Strofy do Popiela, Nad Pilicą, Dojrzewanie w miłości, W stronę światła, Człowiek i miłość, Strofy dla kujawskiej ziemi.
Była autorką podręczników dla szkół podstawowych i średnich m.in.: Zrozumieć świat, Oglądać świat, Elementarz dla ciekawskich, albumu Skąd nasz ród i innych opracowań metodycznych, za które otrzymała nagrody „Edukacja 2002″ i „Edukacja 2003”.
Elżbieta Nowosielska przez lata była obecna podczas Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń Kruszwica-Kobylniki. Poetka była jednym z redaktorów poetyckich almanachów.
Za swoje osiągnięcia w dziedzinie kultury i oświaty otrzymała m.in. Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę Zasłużonego dla Kultury Polskiej, Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, Medal im. Jakuba Wojciechowskiego, Medal im. Czesława Miłosza oraz Pióro Arkony.