środa, 29 września 2021

POŻEGNANIA: Piotr Bratkowski



Zmarł PIOTR BRATKOWSKI - dziennikarz i poeta... R. I. P.

Piotr Bratkowski urodził 11 kwietnia 1955 r. w Warszawie. Był synem Jana Bratkowskiego, aktora i reżysera, oraz Anny z domu Karczewskiej, dziennikarki - m.in. zastępczyni redaktora naczelnego tygodnika "Po Prostu". Maturę zdał w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Józefa Poniatowskiego w 1973 r. Następnie studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim - magisterium uzyskał w 1977 r.

 

Debiutował w 1972 r. wierszami wygłoszonymi w Teatrze Stara Prochownia, jako przerywnik w monodramie Wojciecha Siemiona "Jak to było naprawdę", natomiast w druku - w 1974 r. w tygodniku "Kulisy" nr 46 - artykułem o Andrzeju Bursie pt. "Opowiedzieć świat od początku".

 

W latach 1992–93 pełnił funkcję doradcy prezesa Komitetu ds. Radiofonii i Telewizji - był nim wówczas reżyser filmowy Janusz Zaorski.

Wiersze, recenzje i artykuły Bratkowski publikował m.in. na łamach czasopism "Po prostu" (1990) i "Krzywe Koło Literatury" (1991). W 1991 r. został redaktorem naczelnym dwutygodnika młodych "Atak" (wyszły dwa numery), a w 1992 r. - sekretarzem redakcji "Obserwatora Codziennego" (ukazywał się od lutego do maja). W 1992 r. podjął pracę w "Gazecie Wyborczej".

 

W latach 1997–2002 i 2014–16 był członkiem jury Nagrody Literackiej Nike. W 2002 r. związał się z tygodnikiem "Newsweek" - m.in. kierował działem społecznym, był publicystą działu kulturalnego, a od 2011 r. redaktorem działu kultury.



https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-28/nie-zyje-dziennikarz-piotr-bratkowski-byl-wybitnym-autorem-pisarzem-i-humanista/

sobota, 18 września 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 21 września 2021 (wtorek) godz. 18:00

“Migotanie słowa” – promocja książki poetyckiej Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury / Salon "Hoffman"

Helena Dobaczewska-Skonieczka:  wychowała się na Pałukach, od 1970 roku instruktor Związku Harcerstwa Polskiego w Hufcu Żnin. W Bydgoszczy zamieszkała po studiach, gdzie rozpoczęła pracę w Wojewódzkim Ośrodku Kultury (1976). Organizatorka ponad stu autorskich projektów artystycznych i kulturalnych w Okręgu Kujawsko-Pomorskim Polskiego Związku Niewidomych, którego jest członkiem od 1997 roku. W latach 2007-2015 prowadziła  Okręgowy Klub Aktywności Twórczej i Kulturalnej „OKATiK”, inicjator powstania czasopisma PZN „OKO”, redaktorka kilkunastu wydawnictw związkowych. Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich i recytatorskich, jej utwory publikowane były w licznych almanachach i antologiach poetyckich.

Debiutowała w 2006 roku. Autorka 10 tomików poetyckich, które publikuje pod nazwiskiem Helena Dobaczewska-Skonieczka, członkini Związku Literatów Polskich. Medale i odznaczenia: Zasłużony Działacz Kultury (2006), Złoty Krzyż Zasługi (2011), Złota Odznaka Polskiego Związku Niewidomych (2011), Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za pracę społeczną „Stalowy Anioł” (2013), Honorowy Medal Jakuba Wojciechowskiego, (2016), Nagroda Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej – za zasługi dla kultury polskiej (2016), Nagroda im. Klemansa Janickiego „Ianicius” (2018) za humanistyczne i artystyczne treści bogatej twórczości literackiej, a także Medal Jerzego Sulimy-Kamińskiego (2019) za zasługi dla kultury Pomorza i Kujaw, nagroda ZLP Oddziału Bydgosko-Toruńskiego (2020) za oryginalną twórczość poetycką.

Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2011). Pięciokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Bydgoszczy (dla osób zajmujących się twórczością. artystyczną).

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

środa, 15 września 2021

INFORMUJEMY, ŻE...: wrzesień 2021


 ...dnia 15 września pod auspicjami Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych na Gdańskiej 5 w Bydgoszczy miał miejsce Otwarty Turniej Jednego Wiersza. Impreza powstała dzięki wsparciu finansowemu Miasta Bydgoszczy. Turniej prowadził Juliusz Rafeld, obradowało Jury w składzie: Stefan Pastuszewski i Roman Sidorkiewicz, zaś Laureatami zostali: I Nagroda - GRZEGORZ J. GRZMOT-BILSKI (na zdjęciu powyżej z Aliną Rzepecką) za wiersz "Puszka Pandory", II Nagroda - Marek Noniewicz, III Nagroda - Aleksandra Brzozowska, oraz dwa równorzędne Wyróżnienia - Helena Dobaczewska - Skonieczka i Ada Żurawska.

Gratulujemy! ("Myśl Poetycka")

czwartek, 9 września 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 

14 września (wtorek) godz. 18:00

Literatura w Centrum: Maciej Krzyżan


Pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu Literatura w Centrum tradycyjnie już poprowadzi Bartłomiej Siwiec.

Maciej Krzyżan (1965), poeta. Najszczęśliwsze lata dzieciństwa spędził w Kłecku, z którego wyjechał wraz z rodzicami w 1978 roku. Od tamtej pory mieszka w Gnieźnie. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutował na IV Piastowskim Lecie Poezji (1982) wygrywając Turniej Jednego Wiersza. W 1981 współzałożyciel i członek Poetyckiej Grupy Efektystów, działającej w Gnieźnie, a potem w Poznaniu do 1986 r. Od roku 2015 należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Związany artystycznie z Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy. Autor ośmiu zbiorów wierszy: Okruchy (2008), Tymczasem wracam do swoich (2011), In tempus praesens (2013), Rekolekcje, czyli zapiski z trzeciego piętra (2013), Poezja (nie)hermetyczna i podobne rytmy, czyli idąc dalej (2015), Tęsknota. Wybór wierszy (2017), Duszyczka (2019), 33 wiersze albo powidoki (2021).

Książka “33 wiersze albo powidoki” utkana jest z kilku podstawowych motywów: jednym z najważniejszych jest powrót do dzieciństwa, podróż w głąb samego siebie. Zawiera ważną refleksję, że tylko w przeszłości człowiek znajduje ostoję. Teraźniejszość jest tak iluzoryczna, jak to okładkowe zdjęcie, przyszłość niejasna, cóż więc pozostaje? Wspomnienie. Właśnie ze wspomnień wyłania się krajobraz jakby innego świata, w którym realizm miesza się z fantazją, prawda z fikcją, sen z jawą. To prawda, wydaje się, że jednak dominuje realizm. I ważne jest tu też inne słowo, którego Krzyżan świadomie użył kilka lat temu, gdy podsumowywał swój dotychczasowy dorobek, a mianowicie „tęsknota”.

Fragment recenzji książki,  autorstwa B. Siwca.

 

Wstęp wolny, zapraszamy!


niedziela, 5 września 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 BYDGOSKIE ŚRODY LITERACKIE

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy jest organizatorem nowego cyklu spotkań, które nawiązują do odbywających się przed II wojną światową Wileńskich Śród Literackich. W pierwszej Bydgoskiej Środzie Literackiej udział wzięła Helena Dobaczewska-Skonieczka, poetka i animatorka kultury od dzieciństwa związana ze Żninem (od 1973 roku mieszkająca w Bydgoszczy). Wybór gościa nie był przypadkowy, ponieważ jej babcia, Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska, była uczestniczką, a często też współorganizatorką wileńskich spotkań.
W pierwszej Środzie Literackiej, która była się w rocznicę 130. urodzin Wandy (ur. 25 sierpnia 1891), wnuczka Helena wspominała o swoim projekcie literackim „Z Wilna do Żnina”, który realizowała w Bydgoszczy i o Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Wandy Dobaczewskiej „Na chwałę słońca”. W spotkaniu wzięli udział również: fotografik – Barbara Małecka oraz poeta i kompozytor Wiesław Marcysiak.
Na kolejną Bydgoską Środę Literacką zapraszamy już 8 września 2021 (godz. 18:00). Tym razem gościem będzie znany bydgoski literat STEFAN PASTUSZEWSKI.