poniedziałek, 27 grudnia 2021

ŻYCZENIA NA NOWY ROK 2022


Z okazji nadchodzącego Nowego Roku, 2022, który będzie... 10-tym rokiem istnienia "Myśli Poetyckiej", życzymy Państwu dużo zdrowia, radości i pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń, oraz obcowania z piękną Poezją! - W imieniu Administratorów Grupy: Jarosław Stanisław Jackiewicz.

środa, 15 grudnia 2021

INFORMUJEMY, ŻE...: grudzień 2021


 13 grudnia b.r. TVP 3 Bydgoszcz wyemitowała film dokumentalny o Stanie Wojennym widzianym oczami czterech bydgoskich poetów: "Jerzyki tańczą w powietrzu". Wspomnieniami swoimi z tego czasu podzielili się: Wojciech Banach, Grzegorz Musiał, Stefan Pastuszewski oraz Marek K. Siwiec (na zdjęciu). Realizacja: Ewa Lewandowska.

czwartek, 2 grudnia 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 

KOS 2021


Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji konkursu poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOS-a. Konkurs adresowany jest do autorów, którzy w roku 2021 wydali swój tom poetycki. Ma na celu promocję wyróżniających się poetów i ich twórczości. Książki do Konkursu mogą być zgłaszane przez każdą osobę fizyczną, osobę prawną, jeżeli w jej ocenie książka zasługuje na udział w Konkursie, w szczególności przez: członków kapituły konkursu, autorów, wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim. Zgłaszane do konkursu książki winny być wydane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2021 roku. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń wraz z sześcioma egzemplarzami wydawnictwa to 28 lutego 2022 roku.

Szczegółowe informacje oraz karta zgłoszenia dostępne są na https://kpck.pl/kos-nagroda-poetycka-im-kazimierza-hoffmana/

czwartek, 25 listopada 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 V Bydgoska Środa Literacka - WiMBP w Bydgoszczy, Stary Rynek - 8 grudnia, 18:00

Spotkanie z Aliną Rzepecką - poetką, matematyczką, urodzoną w Lipnicy na Kaszubach, która swoje dorosłe życie związała z Bydgoszczą. Autorka tomików poetyckich: „Bezsenność” (Wrocław 2005), „Oswajanie snów” (Bydgoszcz 2014) i „Punkty styczności” (Bydgoszcz 2018). Jest autorką tekstów piosenek wydanych na płytach: „Wigilianki” z muzyką Małgorzaty Wąsikowskiej i „To ja kobieta” z muzyką Kazimierza Żarskiego. Współautorka wielu almanachów poetyckich. Laureatka licznych ogólnopolskich konkursów. Członkini RSTK w Bydgoszczy, Gdańskiego Klubu Poetów, Grupy Literackiej „Dysonans” we Wrocławiu i Międzynarodowej Grupy Literackiej „Kwadrat”. Wyróżniona Medalem Honorowym im. Jakuba Wojciechowskiego. Od roku członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Alina Rzepecka zaprosiła swoich „milusińskich” ze szkoły podstawowej do zaśpiewania „Wigilianek”. Będzie to chór „Ojejku” pod kierunkiem Roksany Ptasznik i „To i owo” pod kierunkiem Szymona Thieslera. To młodzi, pełni energii pedagodzy, oddani młodzieży i muzyce.
Swoje prace plastyczne zaprezentuje Krzysztof Kamiński, który jest absolwentem AWF w Gdańsku, związany z Bydgoszczą od 60 lat. Reprezentant Polski w gimnastyce sportowej, pedagog, pasjonat sportu, czynnie uprawiający wiele dyscyplin. Człowiek wielu talentów. Maluje, gra na gitarze, zafascynowany przyrodą.
Spotkanie, które prowadzić będzie Helena Skonieczka, będzie więc o prawdziwych pasjach i zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Będzie to również czas posumowań i planów na przyszłość.

Wstęp wolny, zapraszamy!

(Na zdjęciu w środku Alina Rzepecka w towarzystwie W. Barbary Jendrzejewskiej i Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki.)

POŻEGNANIA: Jan Leończuk


 Jan Leończuk nie żyje... R. I. P.

„Urodził się 24 czerwca 1950 r. w Łubnikach. Poeta, prozaik, tłumacz. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jan Leończuk jest autorem kilkuna-stu tomików poetyckich. Zadebiutował jeszcze w 1970 roku w czasopiśmie Kon-trasty.
Debiutował w Kontrastach w 1970 r. Jego utwory drukowała m.in. Poezja, Litera-tura, Tygodnik Kulturalny. Autor licznych tomów poetyckich: "Żalnik" (1979), "Duszna noc" (1980), "Za horyzontem" (1986), "Żertwa" (1987), "Pieśni z karnawału" (1991), "Zawołaj raz jeszcze ciemnym wierszem" (1991), "Wiersze wybrane" (1996), "W drodze do domu" (1996), "Dotykanie ziemi" (1997), "Coraz bliżej snu" (1998), "Jeszcze jedno śnienie" (1999), "Wiersze" (2000), "Zapomniałem was drzewa moje - wybór wierszy" (2000); arkuszy poetyckich: "Rachunek", "W drodze do Damaszku", "Sen odarty", "Biała sukienka"; utworów prozą, m.in. "Dwa opowiadania" (1987), "Zapiśnik" (1996), "Zapiski sołtysa" (1997). W jego tłumaczeniu ukazały się m.in. wiersze N. Artymowicz, J. Geniusza, Hatifa al-Dżanabiego.

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 W czwartek, 25 listopada, o godz. 18.00 w Galerii Autorskiej przy ul. Chocimskiej 5 odbędzie się spotkanie poetyckie z Wojciechem Banachem oraz promocja tomu wierszy „Mecz z realem”. Podczas wieczoru nastąpi również otwarcie wystawy obrazów Jana Kaji pt.  „Poza kolejnością", a Jarosław Jakubowski promować będzie dwie książki: „Czerwony autobus. Didaskalia” i „Bardzo długa zima”.

poniedziałek, 22 listopada 2021

INFORMUJEMY, ŻE...: jesień 2021


Do grupy "Myśl Poetycka" wrócił po dłuższej przerwie znakomity bydgoski Poeta RYSZARD CZĘSTOCHOWSKI, Autor takich książek, jak: "Gorące masy powietrza", "Młode i stare", "Ulica Herberta". Witamy "na pokładzie" MP!

niedziela, 7 listopada 2021

POŻEGNANIA: Bogusława Latawiec


Zmarła poetka Bogusława Latawiec.
Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1961).

Debiut poetycki w 1962 potem publikowała przede wszystkim wiersze, ale też prozę, recenzje, eseje w wielu czasopismach, m.in.: „Odrze”, "Życiu Literackim", „Literaturze” i "Twórczości". W latach 1974–1982 pracowała w miesięczniku "Nurt" (kierowniczka działu poezji i krytyki poetyckiej). W latach 1991–2003 była redaktorką naczelną miesięcznika „Arkusz”. Dwukrotnie nominowana do "Orfeusza" – Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego za najlepszy tom roku: w 2012 za tom Gdyby czas był ziemią, a w 2019 za tom Pierzchające ogrody 

Jej mężem był Edward Balcerzan.

czwartek, 28 października 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 ZADUSZKI POETYCKIE
3 listopada, godz. 18:00 WiMBP w Bydgoszczy zaprasza na kolejną Bydgoską Środę Literacką. Gościem tym razem będzie Małgorzata Grajewska ze zbiorem trenów pt. „Blisko bliżej za daleko”. Towarzyszyć Jej będą Alicja Mozga - aktorka i Małgorzata Biernat - artysta plastyk.
W drugiej części spotkania bydgoscy poeci będą mogli również zaprezentować swój wiersz poświęcony bliskiej osobie, zapalając symboliczne światełko.
Będę miała przyjemność poprowadzić również tę kolejną BŚL i zapraszam, także w swoim imieniu.
(Helena Dobaczewska - Skonieczka)

poniedziałek, 25 października 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 INFORMACJA: Jury Turnieju w składzie: Stefan Pastuszewski i Jarosław Stanisław Jackiewicz przyznało następujące nagrody: I miejsce - Rafał Roszczyniała, II miejsce - Helena Dobaczewska-Skonieczka, III miejsce - Barbara Dombrowska-Pietrzykowska, wyróżnienie - Maria Chilicka. Jednocześnie został rozstrzygnięty plebiscyt na "Koronę Arki" - podsumowanie roku 2021 Turniejów Jednego Wiersza. Oto laureaci: I miejsce ("Korona Arki") - Helena Dobaczewska-Skonieczka, II miejsce - Aleksandra Brzozowska, III miejsce - Barbara Dombrowska-Pietrzykowska, oraz wyróżnienia: Ada Żurawska, Maria Chilicka i Rafał Roszczyniała. Gratulujemy!

poniedziałek, 11 października 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 We wtorek 12 października w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się następna powakacyjna odsłona cyklu „Literatura w Centrum”. Wystąpi w nim bydgoska poetka Małgorzata Grajewska. Prowadzący spotkanie Bartłomiej Siwiec, recenzując ostatni tomik swojego gościa napisał: „Małgorzata Grajewska, czerpiąc z osobistych doświadczeń, napisała bardzo dobry, artystycznie równy zbiór wierszy, pełen bolesnych przeżyć, ale też błysków i zauroczeń. Udało jej się, bez epatowania drastycznymi obrazami, opowiedzieć historię cierpienia, które jest nieodłączną częścią naszego życia” – wskazuje Siwiec. Małgorzata Grajewska jest z wykształcenia polonistką. Debiutowała w 2013 r. zbiorem trenów pt. „blisko bliżej za daleko”. Jej druga książka poetycka pt. „Podpalam żyrafę” ukazała się cztery lata później – w 2017 r. W 2020 r. ukazał się kolejny tomik pt. „Obecność, prawie czułość”. Jest dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2016 r. i 2021 r.). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Spotkanie odbędzie się 12 października w Salonie Hoffman przy pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.

poniedziałek, 4 października 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 15 października b.r. w Kujawsko- Pomorskim Centrum Kultury (Salon "Hoffman") o godz. 18:00 będzie miała miejsce promocja najnowszej książki Stefana Pastuszewskiego "Krótka historia literatury w Bydgoszczy". W tym roku S. Pastuszewski obchodzi Jubileusz 50-ciu lat pracy twórczej. Gratulujemy i zapraszamy na spotkanie!

piątek, 1 października 2021

POŻEGNANIA: Henryk Majcherek


 Odszedł Henryk Majcherek, aktor teatralny, filmowy, poeta.

Związany z teatrami w Bydgoszczy, Toruniu, Koszalinie, Szczecinie, Krakowie i Wrocławiu. Poza występami na scenie pisał scenariusze, felietony, małe formy dramatyczne. Przez wiele lat prowadził "Dziennik". Zajmował się także malarstwem. Miał kilkadziesiąt wystaw (zbiorowych i indywidualnych). Autor wielu tomików poezji.

środa, 29 września 2021

POŻEGNANIA: Piotr Bratkowski



Zmarł PIOTR BRATKOWSKI - dziennikarz i poeta... R. I. P.

Piotr Bratkowski urodził 11 kwietnia 1955 r. w Warszawie. Był synem Jana Bratkowskiego, aktora i reżysera, oraz Anny z domu Karczewskiej, dziennikarki - m.in. zastępczyni redaktora naczelnego tygodnika "Po Prostu". Maturę zdał w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Józefa Poniatowskiego w 1973 r. Następnie studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim - magisterium uzyskał w 1977 r.

 

Debiutował w 1972 r. wierszami wygłoszonymi w Teatrze Stara Prochownia, jako przerywnik w monodramie Wojciecha Siemiona "Jak to było naprawdę", natomiast w druku - w 1974 r. w tygodniku "Kulisy" nr 46 - artykułem o Andrzeju Bursie pt. "Opowiedzieć świat od początku".

 

W latach 1992–93 pełnił funkcję doradcy prezesa Komitetu ds. Radiofonii i Telewizji - był nim wówczas reżyser filmowy Janusz Zaorski.

Wiersze, recenzje i artykuły Bratkowski publikował m.in. na łamach czasopism "Po prostu" (1990) i "Krzywe Koło Literatury" (1991). W 1991 r. został redaktorem naczelnym dwutygodnika młodych "Atak" (wyszły dwa numery), a w 1992 r. - sekretarzem redakcji "Obserwatora Codziennego" (ukazywał się od lutego do maja). W 1992 r. podjął pracę w "Gazecie Wyborczej".

 

W latach 1997–2002 i 2014–16 był członkiem jury Nagrody Literackiej Nike. W 2002 r. związał się z tygodnikiem "Newsweek" - m.in. kierował działem społecznym, był publicystą działu kulturalnego, a od 2011 r. redaktorem działu kultury.



https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-28/nie-zyje-dziennikarz-piotr-bratkowski-byl-wybitnym-autorem-pisarzem-i-humanista/

sobota, 18 września 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 21 września 2021 (wtorek) godz. 18:00

“Migotanie słowa” – promocja książki poetyckiej Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury / Salon "Hoffman"

Helena Dobaczewska-Skonieczka:  wychowała się na Pałukach, od 1970 roku instruktor Związku Harcerstwa Polskiego w Hufcu Żnin. W Bydgoszczy zamieszkała po studiach, gdzie rozpoczęła pracę w Wojewódzkim Ośrodku Kultury (1976). Organizatorka ponad stu autorskich projektów artystycznych i kulturalnych w Okręgu Kujawsko-Pomorskim Polskiego Związku Niewidomych, którego jest członkiem od 1997 roku. W latach 2007-2015 prowadziła  Okręgowy Klub Aktywności Twórczej i Kulturalnej „OKATiK”, inicjator powstania czasopisma PZN „OKO”, redaktorka kilkunastu wydawnictw związkowych. Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich i recytatorskich, jej utwory publikowane były w licznych almanachach i antologiach poetyckich.

Debiutowała w 2006 roku. Autorka 10 tomików poetyckich, które publikuje pod nazwiskiem Helena Dobaczewska-Skonieczka, członkini Związku Literatów Polskich. Medale i odznaczenia: Zasłużony Działacz Kultury (2006), Złoty Krzyż Zasługi (2011), Złota Odznaka Polskiego Związku Niewidomych (2011), Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za pracę społeczną „Stalowy Anioł” (2013), Honorowy Medal Jakuba Wojciechowskiego, (2016), Nagroda Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej – za zasługi dla kultury polskiej (2016), Nagroda im. Klemansa Janickiego „Ianicius” (2018) za humanistyczne i artystyczne treści bogatej twórczości literackiej, a także Medal Jerzego Sulimy-Kamińskiego (2019) za zasługi dla kultury Pomorza i Kujaw, nagroda ZLP Oddziału Bydgosko-Toruńskiego (2020) za oryginalną twórczość poetycką.

Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2011). Pięciokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Bydgoszczy (dla osób zajmujących się twórczością. artystyczną).

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

środa, 15 września 2021

INFORMUJEMY, ŻE...: wrzesień 2021


 ...dnia 15 września pod auspicjami Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych na Gdańskiej 5 w Bydgoszczy miał miejsce Otwarty Turniej Jednego Wiersza. Impreza powstała dzięki wsparciu finansowemu Miasta Bydgoszczy. Turniej prowadził Juliusz Rafeld, obradowało Jury w składzie: Stefan Pastuszewski i Roman Sidorkiewicz, zaś Laureatami zostali: I Nagroda - GRZEGORZ J. GRZMOT-BILSKI (na zdjęciu powyżej z Aliną Rzepecką) za wiersz "Puszka Pandory", II Nagroda - Marek Noniewicz, III Nagroda - Aleksandra Brzozowska, oraz dwa równorzędne Wyróżnienia - Helena Dobaczewska - Skonieczka i Ada Żurawska.

Gratulujemy! ("Myśl Poetycka")

czwartek, 9 września 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 

14 września (wtorek) godz. 18:00

Literatura w Centrum: Maciej Krzyżan


Pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu Literatura w Centrum tradycyjnie już poprowadzi Bartłomiej Siwiec.

Maciej Krzyżan (1965), poeta. Najszczęśliwsze lata dzieciństwa spędził w Kłecku, z którego wyjechał wraz z rodzicami w 1978 roku. Od tamtej pory mieszka w Gnieźnie. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutował na IV Piastowskim Lecie Poezji (1982) wygrywając Turniej Jednego Wiersza. W 1981 współzałożyciel i członek Poetyckiej Grupy Efektystów, działającej w Gnieźnie, a potem w Poznaniu do 1986 r. Od roku 2015 należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Związany artystycznie z Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy. Autor ośmiu zbiorów wierszy: Okruchy (2008), Tymczasem wracam do swoich (2011), In tempus praesens (2013), Rekolekcje, czyli zapiski z trzeciego piętra (2013), Poezja (nie)hermetyczna i podobne rytmy, czyli idąc dalej (2015), Tęsknota. Wybór wierszy (2017), Duszyczka (2019), 33 wiersze albo powidoki (2021).

Książka “33 wiersze albo powidoki” utkana jest z kilku podstawowych motywów: jednym z najważniejszych jest powrót do dzieciństwa, podróż w głąb samego siebie. Zawiera ważną refleksję, że tylko w przeszłości człowiek znajduje ostoję. Teraźniejszość jest tak iluzoryczna, jak to okładkowe zdjęcie, przyszłość niejasna, cóż więc pozostaje? Wspomnienie. Właśnie ze wspomnień wyłania się krajobraz jakby innego świata, w którym realizm miesza się z fantazją, prawda z fikcją, sen z jawą. To prawda, wydaje się, że jednak dominuje realizm. I ważne jest tu też inne słowo, którego Krzyżan świadomie użył kilka lat temu, gdy podsumowywał swój dotychczasowy dorobek, a mianowicie „tęsknota”.

Fragment recenzji książki,  autorstwa B. Siwca.

 

Wstęp wolny, zapraszamy!


niedziela, 5 września 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 BYDGOSKIE ŚRODY LITERACKIE

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy jest organizatorem nowego cyklu spotkań, które nawiązują do odbywających się przed II wojną światową Wileńskich Śród Literackich. W pierwszej Bydgoskiej Środzie Literackiej udział wzięła Helena Dobaczewska-Skonieczka, poetka i animatorka kultury od dzieciństwa związana ze Żninem (od 1973 roku mieszkająca w Bydgoszczy). Wybór gościa nie był przypadkowy, ponieważ jej babcia, Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska, była uczestniczką, a często też współorganizatorką wileńskich spotkań.
W pierwszej Środzie Literackiej, która była się w rocznicę 130. urodzin Wandy (ur. 25 sierpnia 1891), wnuczka Helena wspominała o swoim projekcie literackim „Z Wilna do Żnina”, który realizowała w Bydgoszczy i o Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Wandy Dobaczewskiej „Na chwałę słońca”. W spotkaniu wzięli udział również: fotografik – Barbara Małecka oraz poeta i kompozytor Wiesław Marcysiak.
Na kolejną Bydgoską Środę Literacką zapraszamy już 8 września 2021 (godz. 18:00). Tym razem gościem będzie znany bydgoski literat STEFAN PASTUSZEWSKI.

sobota, 7 sierpnia 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, wzorem odbywających się w międzywojniu Wileńskich Śród Literackich, inauguruje cykl spotkań z bydgoskimi twórcami.

W ramach pierwszej Bydgoskiej Środy Literackiej zapraszamy na spotkanie z poetką i animatorką kultury, Heleną Dobaczewską-Skonieczką, która poetyckie inklinacje odziedziczyła po swojej babci, Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej, uczestniczce, a często też współorganizatorce wileńskich spotkań. Bohaterce wieczoru będą towarzyszyć fotografik Barbara Małecka oraz poeta i kompozytor Wiesław „Marcyś” Marcysiak. Co łączy tę trójkę przedstawicieli bydgoskiego środowiska artystycznego, dowiemy się podczas spotkania. Z ramienia Biblioteki Bydgoskie Środy Literackie będzie prowadził Marcin Karnowski.
Zapraszamy na dziedziniec biblioteki 25 sierpnia 2021 roku o godzinie 18.00.
Helena Skonieczka wychowała się na Pałukach w Żninie, a od 1972 roku mieszka w Bydgoszczy. Jest autorką kilkunastu publikacji, wśród których znajduje się 9 tomików poezji, opublikowanych pod nazwiskiem Helena Dobaczewska-Skonieczka: Czułe spojrzenia (2007), Teneraj rigardoj (2009), Odcienie świata (2010), Ślad niewidomego przyjaciela (2011, 2012), Słowa – moje światło (2012), Pod skrzydłami Rafała Archanioła (2013), Bramy do jutra (2014), Przedranne sny (2016), Wiersze z żywego drzewa (2017, 2018), Z harcerską krajką (2019). Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Bydgoszczy, czynnie działa w Związku Literatów Polskich, Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Bydgoszczy oraz od 1997 roku w Polskim Związku Niewidomych, pod auspicjami którego zredagowała ponad dwadzieścia publikacji. Jest również wieloletnią instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego.
Barbara Małecka to rodowita bydgoszczanka, ale o wileńskich korzeniach. Fotografuje od dzieciństwa. I chociaż przed jej obiektywem najczęściej gości Natura, robi również zdjęcia ciekawej architektury, miejsc, które niedługo znikną z miejskiego pejzażu, a także dokumentuje działania bydgoskich harcerzy, gdyż jako czynna instruktorka ZHP wspiera Zespół Komunikacji i Promocji Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto. Jej zdjęcia można znaleźć na portalach fotograficznych. Bydgoskiej publiczności jej fotogramy zostały zaprezentowane w czasie „Debiutów 2019” i wystawy w lutym 2020 roku w Domu Legend Bydgoszczy, zorganizowanych przez Fundację „Nasza tradycja – nasza przyszłość”. W tym roku kapituła tej fundacji przyznała jej tytuł „Strażnika tradycji”.
Wiesław „Marcyś” Marcysiak – rodowity bydgoszczanin, poeta, nauczyciel akademicki i tłumacz beletrystyki. Śpiewał i grał na początku lat 80. w zespole rockowym „Montaż” na bydgoskich Bartodziejach i właśnie tam napisał pierwsze piosenki. Przetłumaczył ponad sto książek, wydał zdobiony własnymi grafikami tomik poezji Czasoprzestrzenie (w przygotowaniu drugi) i trzy płyty z piosenkami autorskimi: Marcyś – the best of (2018), Marcyś – Pocztówki z księżyca (2019) i Kwadratowe słońca (2020). W swoich utworach nawiązuje do bliskich sercu i duszy wydarzeń sprzed lat, zapisanych głęboko w pamięci, a także komentuje współczesne realia. Członek Związku Literatów Polskich w Oddziale Bydgosko-Toruńskim.
Wstęp wolny. 

poniedziałek, 12 lipca 2021

NAGRODY I ODZNACZENIA: Genowefa Jakubowska-Fijałkowska


Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za 2020 r. dla mikołowskiej poetki GENOWEFY JAKUBOWSKIEJ-FIJAŁKOWSKIEJ! Wyróżniono jej tom "Rośliny mięsożerne" (wyd. Instytut Mikołowski).

Zdjęcie z gali w Krakowie 10 lipca; nagrodę wręcza Michał Rusinek - prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej. Gratulacje!

środa, 7 lipca 2021

IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI "WIELORZECZE" 2021


Stowarzyszenie ALTERNATYWNI przypomina, że trwa nabór tekstów na IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Wielorzecze”!

Konkurs, podobnie jak w poprzednich latach, dzieli się na dwie kategorie: młodzież i dorośli. Na teksty, które oceni jury czekamy do końca lipca.
Pamiętajmy, jeden autor może wysłać jeden zestaw (trzech) wierszy.
Jury oraz nagrody zostaną ogłoszone już niebawem. Zapraszamy!
Regulamin konkursu znajduje się tu: https://goo.gl/YKUdaK lub na stronie Stowarzyszenie ALTERNATYWNI w pierwszym komentarzu.

wtorek, 6 lipca 2021

INFORMUJEMY, ŻE...: lipiec 2021


Ukazał się nowy numer Kwartalnika ARTIS - wydanie specjalne, poświęcone wyłącznie "Myśli Poetyckiej"! Autorzy: Jarosław St. Jackiewicz, Tadeusz Zawadowski, W. Barbara Jendrzejewska, Sylwia Błeńska, Ryszard Częstochowski, Juliusz Rafeld, Krystyna Mazur, Wiesław Marcysiak, Marta L. Rzepnikowska, Katarina Lavmel, Andrzej Ossowski, Krystyna Grys, Wiesława Kwinto-Koczan, Joanna Bożek-Krasoń, Wojciech Majkowski, Małgorzata A. Bobak-Końcowa, Lucyna Siemińska, Artur Łukasik, Justyna Markiewicz i Bogumiła Salmonowicz. Zapraszamy do lektury!

wtorek, 8 czerwca 2021

INFORMUJEMY, ŻE...: czerwiec 2021


 5 czerwca 2021 roku w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy odbyła się uroczysta gala podsumowująca Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa. Na drugą edycję konkursu wpłynęło ponad 180 tomów poetyckich. Jury w składzie: Iwona Smolka (przewodnicząca), Anna Janko, Wojciech Banach, Grzegorz Kalinowski oraz Robert Mielhorski, wskazało 5 książek nominowanych do nagrody, są to: Psińco Jana Barona, Niteczka Macieja Bieszczada, Długie spacery nad Olzą Jerzego Kronholda, Tysiąc saun Katarzyny Michalczak oraz Przygody chłopca Piotra Mitznera. To właśnie ten ostatni wymieniony tom - „Przygody chłopca” został wybrany jako najlepsza książka poetycka minionego roku. W tym roku przyznana została również nagroda Dyrektora KPCK za wybrany wiersz - nagroda trafi w ręce Jerzego Kronholda za wiersz „Wyjść po angielsku” z tomu „Długie spacery nad Olzą”.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerem wydarzenia jest Hotel City w Bydgoszczy. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo gali.

niedziela, 6 czerwca 2021

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz


 8 czerwca b.r. w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy

(Salon "Hoffman") odbędzie się spotkanie z poetą Wojciechem Banachem,

prezesem bydgoskiego oddziału SPP, promujące jego najnowszą książkę

"Mecz z realem" z cyklu "Literatura w centrum". Początek: 18: 00.

Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec. Serdecznie zapraszamy!