czwartek, 27 lutego 2020

GALERIA


Na zdjęciach:
1) Najnowszy numer "Kuriera Ostromeckiego" z sylwetkami
Poetek (W. Barbara Jendrzejewska, Lucyna Siemińska,
Alina Rzepecka, Aleksandra Brzozowska, Daniela Polasik,
Joanna Konwalska-Rona).
2) Zdjęcie z "Warsztatów poetyckich i Wieczoru Autorskiego"
Jarosława St. Jackiewicza w "Starówka Office" ul. Długa 16 w Bydgoszczy,
które odbyły się 22 lutego; autor zdjęcia: Robert Chojnacki.
(Jarosław St. Jackiewicz, Aneta Witerska, Jarosław Krawczyk,
Rafał Roszczyniała i inni.)

poniedziałek, 24 lutego 2020

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz

Krystyna Dąbrowska, ur. 1979, poetka, tłumaczka i eseistka, z wykształcenia graficzka po warszawskiej ASP. Autorka tomów Biuro podróży (2006), Białe krzesła (2012), Czas i przesłona (2014), Ścieżki dźwiękowe (2018). Przełożyła wiersze m.in. W.C. Williamsa, W.B. Yeatsa, Thomasa Hardy’ego, Thoma Gunna, Charlesa Simica, Kim Moore, listy Elizabeth Bishop i Roberta Lowella. W 2017 ukazał się wybór jej wierszy po włosku: La faccia del mio vicino w przekładzie Leonardo Masiego, a w 2018 po niemiecku: Austausch der Fenster w przekładzie Renate Schmidgall.
Jej wiersze tłumaczone były na kilkanaście języków i publikowane w zagranicznych pismach literackich (m.in. w „Harper’s Magazine”, „The Threepenny Review”, „Ploughshares”, „The Los Angeles Review”, „Akzente”, „Sinn und Form”, „Manuskripte”). Szkice krytyczne publikuje w „Literaturze na Świecie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Kulturze Liberalnej”. Laureatka Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2013), Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2013) i Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2019). Mieszka i pracuje w Warszawie.
Prowadzenie spotkania: Grzegorz Kalinowski.
Wstęp wolny.

środa, 19 lutego 2020

INFORMUJEMY, ŻE...: luty 2020

Do grona poetów, wydawanych przez Wydawnictwo "Pejzaż"
(Barbara Jendrzejewska, Lucyna Siemińska, J. S. Jackiewicz)
właśnie dołączył Wojciech Banach - tam ukazała się Jego nowa,
20-ta (jubileusz!) książka poetycka "WARKOCZ".
Wojtku, serdeczne gratulacje!! w imieniu "Myśli Poetyckiej".

Także wydawcom, Państwu Ewie i Jackowi Stadnickim.

sobota, 1 lutego 2020

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz

11 lutego b.r. / 18:00
spotkanie z cyklu "Portrety"
ksiądz FRANCISZEK KAMECKI
prowadzenie red. Urszula Guźlecka
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury
Salon "Hoffman"

Kolejne spotkanie z prowadzonego przez Urszulę Guźlecką cyklu „Portrety” poświęcimy księdzu Franciszkowi Kameckiemu. Tradycyjnie zaprezentujemy 30-minutowy film o bohaterze wieczoru i porozmawiamy z nim w gronie zaproszonych gości.

Franciszek Kamecki, ur. 1940 w Cekcynie, ksiądz katolicki, poeta, publicysta, felietonista. Absolwent pelplińskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Duszpasterz akademicki, wykładowca homiletyki i teologii przepowiadania. Animator kultury. Regionalista. W latach 1982‒2015 proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Grucznie. Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Gniew. Debiutował w roku 1960 na łamach „Tygodnika Powszechnego”. W roku 1971 jego wiersze ukazały się w antologii poezji kapłańskiej Słowa na pustyni wydanej nakładem londyńskiej Oficyny Poetów i Malarzy. Debiut książkowy Franciszka Kameckiego Parabole Syzyfa (1974) został nagrodzony na Łódzkiej Jesieni Poezji. W kolejnych latach ukazały się tomy Sanczo i ocean (1981), Epilogi Jakuba (1986), Borowiackie językowanie (1989), Borowiackie językowanie II (2006), Lustro (2006). Wiersze Franciszka Kameckiego dostępne są również w kilku wyborach oraz w tłumaczeniach na język niemiecki, angielski, słowacki, słoweński i czeski. Do jego dorobku należą także zbiory felietonów Drabiną do nieba (1997) oraz Podróże i przystanki (2010).

Wstęp wolny.