wtorek, 29 sierpnia 2017

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Bydgoszcz

Serdecznie zapraszamy 19 września o godz. 17:00, na spotkanie z Heleną Dobaczewską-Skonieczką autorką albumu „Wiersze z żywego drzewa”. Spotkanie w Salonie Hoffman KPCK poprowadzi Bogna Wojciechowska-Blachowska, wiersze czytać będą Krystyna Wulert oraz Artur Jakubowski. Spotkanie muzycznie wzbogaci Marek Andraszewski.

Album „Wiersze z żywego drzewa” czyli Wanda i Helena w Wilnie, Żninie i Bydgoszczy, spotkanie z twórczością babuni i wnuczki, został wydany przez KPCK w Bydgoszczy. Wydawnictwo składa się z 3 części: Wilno, Żnin i Bydgoszcz. Każda część zawiera 20 wierszy związanych z danym regionem i kolorowe fotografie tematycznie powiązane. Są to wiersze autorstwa Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej (w części wileńskiej) i Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki w pozostałych. Nie często się zdarza, by swoją twórczość prezentowały wspólnie – babcia i wnuczka, promując jednocześnie regiony związane z ich twórczością. Publikację przygotowała wnuczka Helena, chcąc uczcić 125. rocznicę urodzin Wandy Dobaczewskiej, która publikowała swoją twórczość już w Wilnie. Tam też została członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich (1927). Tę pokoleniową twórczość splata głęboki regionalizm. Miłość do swojej „małej Ojczyzny”, którą było Wilno, potem Żnin a łączy to wszystko Bydgoszcz.

Wanda Dobaczewska (z domu Niedziałkowska), 1892-1980. Dzieciństwo i młodość spędziła w Wilnie – gdzie aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym i literackim miasta. Debiutowała 1920r. tomem wierszy „Na chwałę słońca”. Od 1927 roku członek Związku Zawodowego Literatów Polskich i współorganizatorka znanych „wileńskich śród literackich”. Przeżyła obóz koncentracyjny w Ravensbrück, Po wojnie (od 1951r) zamieszkała w Żninie, gdzie pisała kolejne powieści i dodawała „ducha” swoim sześciu wnukom. Jest autorką szesnastu wydawnictw, w tym siedmiu powieści napisanych w Żninie.

Helena Skonieczka (z domu Dobaczewska) – wnuczka Wandy Dobaczewskiej, wychowała się na Pałukach w Żninie, od 1976 roku mieszka w Bydgoszczy. animatorka ruchu kulturalnego, szczególnie w środowisku osób niewidomych. Redaktorka kilkunastu wydawnictw związkowych z serii „Biblioteka OKATiK-a” PZN. Autorka scenariuszy i licznych projektów artystycznych w Okręgu Kujawsko-Pomorskim Polskiego Związku Niewidomych. Literacko zadebiutowała w Kielcach (2006). Autorka ośmiu tomików poetyckich, które publikuje pod nazwiskiem Helena Dobaczewska-Skonieczka. Członek Związku Literatów Polskich, RSTK oddziału bydgoskiego, instruktorka ZHP i wieloletnia działaczka w ruchu esperanckim.
[Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury.]

czwartek, 17 sierpnia 2017

KALENDARIUM POETYCKIE


ZMARŁ KRZYSZTOF DERDOWSKI...


Krzysztof Derdowski urodził się w Bydgoszczy w 1957 roku. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące i filologię polską na WSP. Parał się dziennikarstwem i krytyką literacką. Publikował w wielu periodykach, m.in. „Odrze”, „Twórczości”, „Toposie”, „Poezji”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Nurcie”, „Dekadzie Literackiej”. Przez kilka lat był redaktorem naczelnym „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”.
Pełnił też funkcje nie związane z dziennikarstwem. Był rzecznikiem wojewody Włodzisława Gizińskiego, dyrektorem gabinetu wojewody Krzysztofa Sidorkiewicza i doradcą  wojewody Józefa Ramlaua. W 2006 roku sam był poważnym kandydatem na wojewodę kujawsko-pomorskiego. Przez kilka lat kierował w Bydgoszczy Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Zadebiutował tomem wierszy „Czasowo nie ma wieczności”, za który otrzymał prestiżową nagrodę „Czerwonej róży”. Był autorem kilku powieści i zbiorów opowiadań  oraz sztuk teatralnych, które prezentowane były podczas prób czytanych z udziałem publiczności w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze Nowym w Poznaniu. Miesięcznik „Dialog” opublikował jego scenariusz filmowy oraz dwie jednoaktówki.
 Miał w dorobku dwie  książki krytyczno–literackie: monografię twórczości Stanisława Czerniaka, która ukazała się w listopadzie 2013 roku oraz wydaną w 2015 roku eseistyczną książkę o twórczości Marka Kazimierza Siwca.
W roku 2017 otrzymał trzecią Strzałę Łuczniczki za książkę pt. „Plac Wolności”. Miał wiele twórczych pomysłów, których już niestety nie zrealizuje. To bolesna strata dla kultury bydgoskiej.
[Źródło: BYDGOSZCZ24.PL]

wtorek, 15 sierpnia 2017

KALENDARIUM POETYCKIE


W okresie II wojny światowej był współtwórcą (a od listopada 1943 ostatnim redaktorem) wydawanego w podziemiu miesięcznika literackiego „Sztuka i Naród”, w którym publikował swoje wiersze, fragmenty prozy, artykuły i recenzje pod pseudonimami Karol Topornicki, Roman Oścień, a także anonimowo. W artykułach polemizował z literackimi poprzednikami, zarzucając poetom Skamandra bezideowość i koniunkturalizm a Awangardzie Krakowskiej – „ekwilibrystykę intelektualną”. Podkreślał dziejową rolę Polski oraz głosił potrzebę pisania poezji narodowej, zagrzewającej do boju.
Debiutancki tomik Gajcego – Widma – ukazał się w podziemnym wydawnictwie w maju 1943 r. Jesienią tego samego roku poeta zrezygnował z pracy magazyniera, by móc poświęcić się pisaniu. W maju 1944 powstał kolejny tomik poezji – Grom powszedni.
Podczas okupacji hitlerowskiej Gajcy współuczestniczył w kursach Biura Informacji i Propagandy.
25 maja 1943 wraz z Wacławem Bojarskim i Zdzisławem Stroińskim brał udział w akcji złożenia wieńca z biało-czerwoną szarfą i napisem Genialnemu Polakowi, Mikołajowi Kopernikowi, w 400-ną rocznicę śmierci – Podziemna Polska pod pomnikiem Kopernika. W wyniku interwencji policjanta i ostrzelania przez patrol niemieckiej żandarmerii, Wacław Bojarski został śmiertelnie ranny, a Zdzisław Stroiński aresztowany. Gajcemu udało się uciec[2].
W powstaniu walczył na Starym Mieście w grupie szturmowo-wypadowej porucznika Jerzego Bondorowskiego (ps. „Ryszard”).
Zginął 16 sierpnia 1944 w powstaniu warszawskim jako żołnierz AK w kamienicy przy ul. Przejazd nr 1/3 (dziś ul. gen. Andersa), wysadzonej przez niemieckich żołnierzy. Wraz z nim zginął poeta Zdzisław Stroiński. W niektórych, aczkolwiek nielicznych źródłach, jako inną możliwą datę zgonu podaje się 22 sierpnia 1944, a miejscem śmierci miałby być Arsenał; jest to jednak znacznie mniej prawdopodobne.
Ciało poety zostało ekshumowane przez rodzinę wiosną 1946. Dopiero wtedy ustalono, gdzie poległ. Sądząc z obrażeń, zginął na skutek uduszenia pod zwałami gruzu. Został pochowany w kwaterze powstańczej na wojskowych Powązkach[3].  [Źródło: WIKIPEDIA; przyp. JSJ.]

piątek, 11 sierpnia 2017

APEL PREZES SPP, ANNY NASIŁOWSKIEJ

Anna Nasiłowska
Do Ministerstwa Edukacji Narodowej - w sprawie poezji Miłosza
Szanowna Pani Minister!
Dobiegające nas doniesienia medialne o całkowitym pominięciu twórczości poetyckiej Czesława Miłosza na nowej liście lektur dla zreformowanego liceum ogólnokształcącego oraz w średnim kształceniu zawodowym zbulwersowały środowisko pisarskie. Rzeczywiście, w projekcie opublikowanym na stronach rządowego centrum legislacji nazwisko Miłosza nie pojawia się ani na liście lektur podstawowych, ani uzupełniających.
Twórczość Czesława Miłosza, laureata literackiej Nagrody Nobla z roku 1980 na trwałe wpisała się w historię najnowszą Polski, w historię literatury i polskiej poezji. Od decyzji poety o emigracji w 1951 roku, przez cały okres PRL twórczość Czesława Miłosza była trudno dostępna dla czytelników w kraju i podlegała różnym zabiegom cenzuralnym.
Jego twórczość jest w tej chwili niezbywalnym elementem kanonu literackiego. Jej nieznajomość byłaby poważną wyrwą w edukacji literackiej na poziomie maturalnym.
Obecność wybranych wierszy Czesława Miłosza na liście lektur jest niezbędna. Mamy szczególne powody, aby o tym przypominać, Czesław Miłosz był członkiem naszego Stowarzyszenia, powstałego po 1989 roku, czym się szczycimy.
Anna Nasiłowska, Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Warszawa, dn. 9.08.2017

czwartek, 10 sierpnia 2017

GALERIA











Na zdjęciach: W. Barbara Jendrzejewska, Lucyna Siemińska, Daniela Polasik, Andrzej Ossowski,
Jarosław St. Jackiewicz, Artur W. Łukasik, Mieczysław Wojtasik, Helena Dobaczewska-Skonieczka,
Marek K. Siwiec, Krystyna Grys, Alina Rzepecka, Ewa Zalewska, oraz: Dariusz Polakowski,
Marianna Tobolewska, Maria Krajewska i inni.

TWARZE "MYŚLI POETYCKIEJ": Eliza Segiet

Eliza Segiet , absolwentka studiów magisterskich Wydziału Filozofii, studiów podyplomowych Wiedza o Kulturze i Filozofia, Podyplomowe Prawo Karne Skarbowe i Gospodarcze, Studium Literacko Artystyczne przy Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studium Realizacji Eksploatacji Telewizyjno- Filmowej w Łodzi. Ukończyła szkolenia specjalistyczne organizowane na Uniwersytecie Jagiellońskim: 1] pt. Twórczość i samokontrola w procesie edukacji, 2] pt. Wizja nauki i sztuki w myśli konfucjańskiego kręgu kulturowego, 3] pt. Kultura regionu himalajskiego. Wydała trzy tomiki poezji: 2013r. Romans z sobą,[ Sowello] 2014r. Myślne miraże, [ Miniatura] 2016r. Chmurność, [Signo] 2015r. monodram Prześwity,[Signo ]

LAUREAT HONOROWEJ NAGRODY "MYŚLI POETYCKIEJ": DAMIAN MOSZEK


poniedziałek, 7 sierpnia 2017

JSJ poleca: "METAFORA WSPÓŁCZESNOŚCI" - ANTOLOGIA

"METAFORA WSPÓŁCZESNOŚCI", TOM III, ANTOLOGIA, LATO 2017.
MIĘDZYNARODOWA GRUPA
LITERACKO-ARTYSTYCZNA "KWADRAT".

Wśród Autorów m. in.:
Wojciech BANACH,
Józef BARAN,
Łucja DUDZIŃSKA,
Janusz Michał DOYNIAK,
Jerzy FRYCKOWSKI,
Krystyna GRYS ("Myśl Poetycka"),
Jarosław Stanisław JACKIEWICZ ("Myśl Poetycka"),
Wiesława Barbara JENDRZEJEWSKA ("Myśl Poetycka"),
Piotr KASJAS,
Alicja Maria KUBERSKA,
Katarzyna Anna LISOWSKA,
Jolanta MICHNA,
Mirosław PISARKIEWICZ,
Kacper PŁUSA,
Daniela POLASIK,
Alina RZEPECKA,
Damian SKAWIŃSKI,
Eliza SEGIET,
Bohdan URBANKOWSKI
i Mieczysław WOJTASIK.

REKOMENDACJE "MYŚLI POETYCKIEJ": Elbląg


AKTUALNOŚCI